
Kampaň upozorňující na rizika preeklampsie
JEDNAT VČAS!
Zjistěte, jaké je vaše osobní riziko preeklampsie už na začátku těhotenství.
VYŠETŘIT VČAS!
Screening odhalí tuto nemoc dostatečně brzy a odpovídající léčba může pomoci předejít možným komplikacím.
Smyslem kampaně je upozornit těhotné ženy na preeklampsii a informovat je o možnosti prvotrimestrálního screeningu odhalujícího riziko preeklampsie.
Jedná se o celosvětovou osvětu a v České republice se připojujeme letos poprvé. Autorem projektu je mezinárodní nadace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), jejíž je Nedoklubko zakládajícím členem.
22. květen byl vyhlášen Světovým dnem preeklampsie, která je v celosvětovém měřítku hlavní příčinou mateřských a kojeneckých úmrtí. Tato vážná těhotenská nemoc nemívá díky vysoké úrovni zdravotnictví v České republice fatální následky. Přesto i u nás komplikuje nejedno těhotenství a je častou příčinou předčasného porodu.
Preeklampsie postihuje pouze těhotné
Preeklampsie se neprojevuje dříve, než ve 20. týdnu těhotenství, nejčastěji po 24. týdnu. Za vznikem preeklampsie stojí placenta, která je propojena cévami za účelem proudění krve. V případě, že se placenta nevyvine správně, cévy se dostatečně nepropojí s dělohou, nejsou zcela otevřené a k miminku se nedostává dostatek živin a kyslíku. To zapříčiní, že plod bojuje produkcí látek, které matce zvyšují krevní tlak a tím se pokouší si zajistit potřebné k přežití. Tyto látky ale nepůsobí pouze na dělohu, ale také na další orgány v těle matky, zejména na ledviny, játra a mozek. Preeklampsie se může rozvinout v eklampsii a HELLP syndrom, což jsou stavy, kdy může jít při záchraně života ženy doslova o minuty.
Prevence
Doporučované dodržování zdravého životního stylu nemusí stačit. Preeklampsie může postihnout nejen ženy s rizikovými faktory. Postihuje i ženy před těhotenstvím zcela zdravé, v kterémkoliv věku, bez nadváhy. Odhalit preeklampsii dokáže screening mezi 11. a 14. týdnem těhotenství. Zahrnuje kontrolu krevního tlaku, provedení ultrazvukového hodnocení plodu a průtoku krve děložními tepnami a odebrání vzorku matčiny krve. Výsledek odhalí případné riziko preeklampsie dlouho předtím, než se objeví klinické příznaky. Screening na doporučení gynekologa provede certifikovaný lékař ve specializovaném centru. V případě zdravotní indikace screening proplácí pojišťovna. Těhotné ženy, které nejsou z rizikové skupiny, mohou o screening požádat jako samoplátci. Cena testu se pohybuje v rozmezí 1000 - 1500 Kč. Více informací vám dodá lékař, nebojte se zeptat.
Proč je preeklampsie tolik nebezpečná?
- Příznaky preeklampsie jsou zaměnitelné s běžnými těhotenskými obtížemi.
- Vyskytuje se i u do té doby zcela zdravých žen, bez ohledu na jejich věk.
- Neléčená preeklampsie může vést k poškození zdraví matky a plodu.
- Preeklampsie je příčinou 42 % úmrtí těhotných a 15 % předčasných porodů.
Příznaky preeklampsie
Preeklampsie vzniká už na začátku těhotenství, její příznaky se ale objevují až v jeho druhé polovině. Ženu, která se cítí zdráva, na vznikající problém upozorní běžná těhotenská prohlídka. Lékař si všimne vysokého krevního tlaku, který bývá prvním příznakem nemoci. Hodnoty tlaku, měřeného v klidu, které se opakovaně dostávají nad 140/90, mohou ukazovat na vznikající preeklampsii. Dalším diagnostickým krokem je zjištění přítomnosti bílkovin v moči těhotné, kdy pro správné zhodnocení stavu je třeba provést sběr moči za 24 hodin. U ženy se také mohou objevit otoky obličeje a končetin. Příznakem může být i nepřiměřené a rychlé přibírání na váze. V momentě, kdy se nemoc zcela rozvine, trpí žena velmi silnými bolestmi hlavy, poruchami zraku, dostavují se mdloby, nevolnost, zvracení, případně bolest v pravém podžebří.
Léčba
Jedinou léčbou preeklampsie je ukončení těhotenství. Ženám, které mají zvýšené riziko preeklampsie, lze až do 34. týdne těhotenství preventivně podávat nízkou dávku kyseliny acetylsalicylové (Aspirinu). Může se tak snížit riziko vzniku preeklampsie, nitroděložní růstové retardace plodu i předčasného porodu. Pravidelnými kontrolami v rámci těhotenské poradny nelze preeklampsii zabránit, ale často ji lze včas odhalit a od počátku těhotnou více sledovat. Nezanedbávejte proto těhotenské prohlídky, i když se cítíte zdravé.
Rizikové faktory onemocnění
Preeklampsie v rodinné nebo osobní anamnéze by lékaře měla upozornit na zvýšené riziko postižení ženy touto nemocí, roli totiž hraje dědičnost. Stejně tak věk může hrát roli. Ale pozor – v tomto případě nejsou ohrožené pouze starší rodičky, ale také ženy velmi mladé. Preeklampsie se více vyskytuje u skupiny matek pod 20 let. Dalšími rizikovými faktory jsou: první těhotenství, vícečetné těhotenství, těhotenství po IVF, vysoký krevní tlak před těhotenstvím, nemoc ledvin, diabetes, nadváha.
Screening preeklampsie se provádí v I. trimestru
Toto vyšetření může absolvovat každá těhotná žena. Provádí se v I. trimestru v rámci tzv. kombinovaného screeningu, během kterého se také zjišťuje riziko vývojových vad u plodu. Výsledkem je teoretický výpočet rizika preeklampsie.
Test stanovení rizika preeklampsie
Test je určen těhotným ženám s rizikem preeklampsie. Tedy těm, kterým vyšel pozitivně screening na riziko preeklampsie, mají preeklampsii, eklampsii nebo HELLP syndrom v osobní anamnéze, nebo je jim při vyšetření měřen vysoký krevní tlak.
Přečtěte si více
DOTAZNÍK PRO VŠECHNY NASTÁVAJÍCÍ MAMINKY
Čekáte miminko? Vyplňte nám prosím dotazník! 🙏 Informace nám pomůžou k tomu, abychom mohli pomoci dalším budoucím maminkám.
Do kampaně ke Světovému dni preeklampsie jsme se zapojili proto, že mnoha z nás se preeklampsie osobně týká. 75% předčasných porodů přichází spontánně a 25% jsou indikované-plánované kvůli matce. Naprostá většina (až 20%) je způsobena právě preeklampsií. Šíření osvěty je účinným preventivním programem.

Budeme s vámi celý květen na našich sociálních sítích a na webu sdílet informace, fakta, články, rozhovory s odborníky i příběhy spojené s preeklampsií. V Nedoklubku už 18 let podporujeme rodiče předčasně narozených dětí. V květnu uděláme všechno proto, abychom dokázali pomoci předčasný porod oddálit. 🙏💜
Sleduje nás na facebooku a instagramu!
#preeklampsie #jednatvcaszachytitvcas #kvetenmesicpreeklampsie #screeningpreeklampsie #hellpsyndrom #eklampsie #tehotenstvi #rizikovetehotenstvi #predcasnyporod
#nedoklubko #miminkadodlane #pomahamedonoseni #vyzkumpredcasnychporodu
#Preeclampsia #HELLPsyndrome #actearlyscreenearly #WorldPreeclampsiaDay2020 #EFCNI







Jste na začátku těhotenství a bojíte se předčasného porodu?
Staňte se součástí unikátního výzkumu,
který pátrá po příčinách předčasných porodů v I. trimestru!
Pokud u vás odhalí riziko, bude vám nabídnuto řešení vašeho problému.
Pokud u vás riziko neodhalí, pomůžete tím dalším ženám.