DÁ SE PŘEDČASNÉMU PORODU PŘEDEJÍT?
Plánujete těhotenství a obáváte se komplikací?
Máte za sebou několik neúspěšných těhotenství nebo předčasný porod?
Jste na začátku těhotenství a bojíte se, že porodíte předčasně?
Chcete se stát součástí výzkumu předčasných porodů a získat tak možnost unikátní péče?
MÁTE MOŽNOST BÝT V PÉČI PORADNY "U Apolináře".
Dozvíte se, jaké je Vaše osobní riziko předčasného porodu a zároveň získáte možnost unikátní péče předních odborníků na rizika spojená s předčasným porodem.
JSTE TĚHOTNÁ A CHCETE BÝT SOUČÁSTÍ VÝZKUMU?
Do výzkumu předčasných porodů se může registrovat jakákoliv těhotná žena do 12. týdne těhotenství.
CHCETE KONTAKTOVAT PREKONCEPČNÍ NEBO TĚHOTENSKOU PORADNU?
Napište stručně v jaké se nacházíte situaci:
"Se vší pokorou je nutné říci, že je výsledek výzkumu stále v recenzním řízení odborného časopisu. Na definitivní hodnocení si ještě tedy musíme počkat. Nicméně z projektu vzešly zajímavé výsledky, na jejichž potvrzení bychom potřebovali ještě více dat. Rozumějte, tím vás, které jste nyní nově těhotné, prosíme o účast v pokračující části projektu. Vítáme všechny maminky, které jsou ochotny nám dát své krevní vzorky. V první řadě ty, které již prodělaly spontánní předčasný porod, preeklampsii, potrat ve druhém trimestru, ale jistě i všechny ženy, které jsou těhotné poprvé a/nebo žádné takové komplikace neprodělaly. Nabízíme dohled na těhotenstvím. I v případě velké geografické vzdálenosti počítáme s nárazovými kontrolami u nás, abychom mohli podpořit zdárný průběh těhotenství, pomůžeme, jak jen budeme moci. Projekt je již schválen Etickou komisí naší Všeobecné fakultní nemocnice.
Za celý výzkumný tým moc děkuji."
Michal Koucký
Výzkum je vždy především o financích, které jsou investicí do budoucna... Finanční podpora je využita pro realizaci výzkumu pozadí závažných těhotenských komplikací, hlavně předčasného porodu a preeklampsie.
Projektem Pomáháme donošení Nedoklubko finančně podporuje výzkum, jehož cílem je pokusit se prokázat, že již v průběhu prvního trimestru je možné z krevního vzorku rozpoznat změny v imunitním systému ženy, které by mohly upozornit na to, že se "chystá" proces spontánního předčasného porodu. Z projektu již vzešly zajímavé výsledky, na jejichž potvrzení je potřeba více dat.
Podporou tohoto unikátního výzkumu pomáháme odborníkům posunout se od teorie blíže k praktické pomoci těm, kteří ji potřebují. Riziková skupina žen získá možnost donosit své dítě blíže termínu, jejich miminka získají cenný čas v děloze své maminky a tím i větší šanci na plnohodnotný život.
"Projekt Pomáháme donošení vznikl ze snahy podpořit lékařský tým, který se spojil za účelem rozvoje výzkumu problematiky předčasných porodů. Tímto Projektem Nedoklubko rozšířilo svou činnost i na tolik důležitou oblast, kterou je prevence předčasných porodů."
Markéta Řehořová
koordinátorka projektu
Kdo o Vás bude pečovat?
Vedoucí výzkumu:
Doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D., je vedoucím lékařem perinatologického centra v pražské porodnici u Apolináře (Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK). Po studiích na 3. lékařské fakultě UK (dvě atestace z gynekologie a porodnictví a jedna atestace z perinatologie a fetomaternální medicíny) absolvoval postgraduální doktorské studium biomedicíny. Velký vliv na jeho pozdější profesionální cestu měla odborná stáž v Perinatology Research Branch of Wayne State Univeristy, Detroit, Michigan, USA. Je aktivním členem mnoha odborných společností. Vyučuje na 1. LF UK a pravidelně přednáší na národních i zahraničních kongresech. Je ženatý, má dvě dcery a žije v Praze. Ve volném čase se zajímá o hokej a fotbal, a to nejen jako fanoušek, ale i jako aktivní hráč. Velkým koníčkem mu je i jeho rodina.
MUDr. Zdeněk Laštůvka
Po studiu na 1. LF UK nastoupil v roce 2019 na Kliniku gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze. Pracuje pod vedením doc. Kouckého v perinatologickém týmu – věnuje se problematice opakovaných těhotenských ztrát, předčasného porodu, abnormálně invazivní placenty a možnostem jejich prevence. Součástí jeho pracovní náplně je i výzkumná činnost se zaměřením na reprodukční imunologii. Ve volném čase se aktivně věnuje golfu, ale nejraději tráví čas s rodinou.
MUDr. Jiří Vojtěch
Vystudoval 1. LF UK v Praze. Pracovní zkušenosti získával ve Fakultní nemocnici Na Bulovce a v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. V současné době pracuje jako vedoucí lékař Oddělení rizikového těhotenství na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze. Dlouhodobě se věnuje ultrazvukové diagnostice, perinatologii a fetomaternální medicíně.
MUDr. Jan Přáda
Po studiu na 1. LF UK nastoupil v roce 2015 na Gynekologicko-porodnickou kliniku VFN a 1. LF UK. V roce 2020 dokončil atestaci z gynekologie a porodnictví a nyní se věnuje perinatologii a fetomaternální medicíně. Zabývá se problematikou vzdělávání lékařů a porodních asistentek.
MUDr. Kateřina Macková