Preeklampsie je tzv. pozdní gestóza, tedy nemoc, která se vyskytuje pouze v těhotenství. Postihuje až 10 % těhotných. V celosvětovém měřítku patří mezi nejčastější příčiny mateřských a kojeneckých úmrtí. V Čechách je zdravotnictví na velmi vysoké úrovni, díky čemuž preeklampsie nemívá fatální následky. Zůstává ale i tak velmi častou příčinou předčasného porodu. Neobjevuje se dříve než ve 20. týdnu těhotenství.
Za vše může placenta
Během fyziologického vývoje se placenta propojuje s cévami dělohy, aby do ní mohla proudit mateřská krev. Neproběhne-li toto propojení správně, matčiny cévy nejsou zcela otevřené, čehož důsledkem se k plodu nedostává dostatek kyslíku a živin. Plod bojuje o život produkováním látek, které matce zvyšují krevní tlak, aby placentou proudilo dostatečné množství krve. Tyto látky však nepůsobí pouze na placentu, ale ohrožují i další orgány těhotné ženy.
Rizikové faktory
- preeklampsie v osobní nebo rodinné anamnéze
- první těhotenství
- věk pod 20 let nebo nad 40 let
- obezita
- vícečetné těhotenství
- těhotenská cukrovka
- některá onemocnění před těhotenstvím – vysoký krevní tlak, cukrovka, migrény, revmatoidní artritida, onemocnění ledvin a jiné
Příznaky preeklampsie
- vysoký krevní tlak – tlak v klidu při opakovaném měření vyšší než 140/90
- zvýšené množství bílkovin v moči – pro správné hodnocení je třeba odebrat střední proud moči, popř. provést sběr moči za 24 hodin
- otoky – zejména obličeje a rukou
- nepřiměřeně velké přírůstky na váze – přírůstky vyšší než 1 kg týdně nebo 3 kg měsíčně jsou obvykle způsobeny zadržováním vody v tkáních
- silná bolest hlavy
- poruchy zraku – rozostřené vidění, chvilková ztráta zraku, citlivost na světlo
- mdloby
- nevolnost
- zvracení
- v pozdějších fázích i výrazná bolest v pravém podžebří
Preeklampsie je v začátcích bezpříznakové onemocnění. Ženy se cítí zdravé, nepociťují žádné obtíže a na preeklampsii se přijde při běžné preventivní těhotenstké prohlídce. Nejčastěji na ni upozorní vysoký krevní tlak. Velmi důležité je během těhotenské poradny měřit tlak a testovat moč na přítomnost bílkoviny právě proto, aby se eventuálně včas identifikovala preeklampsie. Při podezření se doplňkově provádí rozbor krve, pro zjištění funkce ledvin a jater.
Možné komplikace při preeklampsie
- nedostatečné zásobení placenty– špatné průtoky krve placentou způsobí, že dítě dostává méně kyslíku a živin. To může vést ke zpomalení, až zastavení, růstu. V krajním případě to bohužel může zapříčinit i úmrtí plodu v děloze.
- předčasné odloučení placenty – preeklampsie zvyšuje riziko předčasného odloučení placenty od děložní stěny. Tento stav může vyvolat silné krvácení, které ohrožuje na životě matku i dítě,
- HELLP syndrom je velmi závažná komplikace, při které jde o život matky i dítěte. Dochází při něm k rozpadu červených krvinek, zvýšení jaterních testů a snížení množství krevních destiček. Příznakem je silná nevolnost a bolest hlavy, zvracení a bolesti na pravé straně pod žebry,
- eklampsie je nejzávažnější komplikací preeklampsie, dochází při ní k nedostatečnému okysličování mozku. To způsobí křeče a později bezvědomí. Eklampsie může způsobit trvalé poškození orgánů (mozek, játra, ledviny).
- komplikací na straně dítěte je zpomalení, až zastavení jeho růstu. To může v krajním případě způsobit až odumření plodu.
Jedinou léčbou preeklampsie je porod
Rodička s preeklampsií je obvykle hospitalizována v porodnici, kde lékaři bedlivě sledují jak ji, tak miminko. Je třeba opakovaně provádět ultrazvukové vyšetření pro zjištění průtoků krve pupečníkem, velikosti plodu a posouzení množství plodové vody. Jedinou léčbou preeklmpsie je porod. Je-li dítě nezralé, pokusí se lékaři porod oddálit snižováním krevního tlaku a podáváním magnézia sulfátu (prevence křečí). Aby byly plíce miminka připraveny na předčasný příchod na svět, podávají se matce injekčně kortikosteroidy. Porod je obvykle vyvolán dříve než je termín porodu. Nastane-li rychlé zhoršení stavu dítěte nebo matky, bývá těhotenství ukončeno císařským řezem.
Screening preeklampsie odhalí riziko včas
Probíhá v prvním trimestru (v období od 12. do 13. týdne těhotenství) a předem tak může odhalit možné budoucí komplikace. Žena, které screening vyjde pozitivně je pečlivě sledována a lékař bere zřetel na zvýšené riziko preeklampsie. Preventivně lze také podávat nízké dávky kyseliny acetylsalicylové.
NEPODCEŇUJTE RIZIKO TÉTO TĚHOTENSKÉ NEMOCI! CHOĎTE PRAVIDELNĚ NA TĚHOTENSKÁ VYŠETŘENÍ.