PODPORA VÝZKUMU PŘEDČASNÝCH PORODŮ
Projektem Pomáháme donošení Nedoklubko finančně podporuje výzkum, jehož cílem je pokusit se prokázat, že již v průběhu prvního trimestru je možné z krevního vzorku rozpoznat změny v imunitním systému ženy, které by mohly upozornit na to, že se "chystá" proces spontánního předčasného porodu. Z projektu již vzešly zajímavé výsledky, na jejichž potvrzení je potřeba více dat.
Do projektu se nyní může zapojit jakákoliv žena, která je na začátku těhotenství, nabízíme jí dohled na těhotenstvím. Vítáme především budoucí maminky, které už mají za sebou zkušenost s komplikacemi v těhotenství.
INFORMACE O VYŠETŘENÍ
Požádáme Vás o odběr až čtyř zkumavek krve v období od 10.ukončeného do 12.ukončeného týdne těhotenství. Není podmínkou, abyste si pro porod vybrala porodnici u Apolináře, ale pro výzkum je to přínosnější. O stejné vzorky Vás požádáme na konci těhotenství, v případě, že budete rodit v naší porodnici. Stejně tak vás požádáme o malý vzorek placenty po jejím porodu.
"Se vší pokorou je nutné říci, že je výsledek výzkumu stále v recenzním řízení odborného časopisu. Na definitivní hodnocení si ještě tedy musíme počkat. Nicméně z projektu vzešly zajímavé výsledky, na jejichž potvrzení bychom potřebovali ještě více dat. Rozumějte, tím vás, které jste nyní nově těhotné, prosíme o účast v pokračující části projektu. Vítáme všechny maminky, které jsou ochotny nám dát své krevní vzorky. V první řadě ty, které již prodělaly spontánní předčasný porod, preeklampsii, potrat ve druhém trimestru, ale jistě i všechny ženy, které jsou těhotné poprvé a/nebo žádné takové komplikace neprodělaly. Nabízíme dohled na těhotenstvím. I v případě velké geografické vzdálenosti počítáme s nárazovými kontrolami u nás, abychom mohli podpořit zdárný průběh těhotenství, pomůžeme, jak jen budeme moci. Projekt je již schválen Etickou komisí naší Všeobecné fakultní nemocnice.
Za celý výzkumný tým moc děkuji."
Michal Koucký
Zapojením do projektu každá taková žena pomůže těm, které přijdou po ní.
Podporou tohoto unikátního výzkumu pomáháme odborníkům posunout se od teorie blíže k praktické pomoci těm, kteří ji potřebují. Riziková skupina žen získá možnost donosit své dítě blíže termínu, jejich miminka získají cenný čas v děloze své maminky a tím i větší šanci na plnohodnotný život.
Projekt Pomáháme donošení vznikl ze snahy podpořit lékařský tým, který se spojil za účelem rozvoje výzkumu problematiky předčasných porodů. Tímto Projektem Nedoklubko rozšířilo svou činnost i na tolik důležitou oblast, kterou je prevence předčasných porodů.
Výzkum je vždy především o financích, které jsou investicí do budoucna...
Finanční podpora je využita pro realizaci výzkumu pozadí závažných těhotenských komplikací, hlavně předčasného porodu a preeklampsie.
Jak vznikl projekt Pomáháme (ne)donošení
....projekt se „nenarodil“ předčasně. Naopak, přišel na svět v tu správnou chvíli. Markéta Řehořová, koordinátorka projektu, která stojí za jeho vznikem, vypravuje, za jakých okolností projekt Pomáháme (ne)donošení vznikl a jak se rodil.....
Jak vznikl projekt Pomáháme (ne)donošení
....projekt se „nenarodil“ předčasně. Naopak, přišel na svět v tu správnou chvíli. Markéta Řehořová, koordinátorka projektu, která stojí za jeho vznikem, vypravuje, za jakých okolností projekt Pomáháme (ne)donošení vznikl a jak se rodil.....
"V Nedoklubku jsem 11 let. Přivedly mě k němu moje děti, které se narodily předčasně.
V roce 2008 se nám narodila Míša, nečekaně v 29. týdnu, s váhou 860g. Diagnóza předčasného porodu byla preeklampsie. Se štěstím jsme vším prošli na jedničku, a tak je to s Míšou dodnes. Ríša se narodil v roce 2010 téměř na den 2,5 roku po ní. Kvůli stejné diagnóze přišel na svět v 28. týdnu s váhou 660g, i on je zdravý a šikovný kluk.
Oba prošli s obrovským štěstím v těžkých začátcích vším moc dobře a jsou z nich zdravé a šťastné děti. Nikdy za to nepřestaneme být personálu neonatologie vděční.. Díky Nedoklubku, jsem spojení s Apolinářskou klinikou, kde se narodili, nikdy nepřetrhla a mohl tak vzniknout projekt Pomáháme (ne)donošení.
Po pěti letech od narození Ríši otěhotněla moje sestra, a protože problém preeklampsie souvisí s genetikou, začala jsem se o ni bát. Jasnou volbou byl pan doktor Koucký, přála jsem si moc, aby byla právě v jeho péči. Byl tím nejempatičtějším lékařem, se kterým jsem se kdy setkala, jeho zkušenosti a odbornost jako porodníka, který pečuje o rizikové ženy, jsou maximální a to nejen v ČR, ale i ve světě. Pan doktor mi jednoho dne zavolal a slíbil, že se o sestru postará. Navíc mi ještě vysvětlil, jak převratným výzkumem se zabývá jeho lékařský tým.
Pochopila jsem, že tým MUDr. Michala Kouckého řeší i to, co způsobilo můj problém, že už dokonce dokáže pomoci i takovým ženám, jako jsem byla já, ale také mnoha jiným. Zatím má takovou možnost však jen několik žen do roka, protože výzkumnému týmu chybí finance a také lidská kapacita. Mít možnost včas odhalit rizika problému je v těhotenství zásadní, a proto je naší snahou dostupnými možnostmi tým podpořit.
Mé dceři je jedenáct let. Když se narodila, vědělo se o preeklampsii jen málo, neuměli ji včas odhalit ani léčit. V případě mého druhého těhotenství, po necelých třech letech, se v prevenci ani léčbě preeklampsie nic nezměnilo. Díky výzkumu jsou dnes lékaři už ale mnohem dál.
U mé sestry se riziko problému nepotvrdilo. V té chvíli jsem byla nejvíc vděčná, že jsem součástí Nedoklubka. Díky němu jsem měla možnost propojit příjemné s ještě více užitečným a s podporou všech úžasných kolegyň tak mohl vzniknout projekt Pomáháme (ne)donošení. Finance, které se daří tímto projektem získávat pomáhají výzkum posouvat rychleji dopředu. Je to jedna z těch zásadních věcí, které mi pomáhají překonávat doživotní trauma z dvou předčasných porodů. Všechno zlé musí vždycky být pro něco dobré, já věřím na dobré konce a nekonečnou naději, tak věřte taky! "
Na gynekologicko-porodnické klinice VFN u Apolináře probíhá také výzkum PRAGUE QUIPP STUDY, který pátrá po rizicích předčasného porodu v II. trimestru těhotenství. Tento projekt zaštítil Prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. a spolupracuje na něm i s MUDr. Kouckým.