O VÝZKUMU POMÁHÁME DONOŠENÍ
Dle nejaktuálnějších dostupných údajů se ukazuje, že většina chybně probíhajících těhotenství, které vedou k předčasnému porodu má kořeny ve velmi časné fázi těhotenství. Část takových nepříznivých stavů je dána primární chybou v lidské (mateřské) imunitě, která je často skryta a nemusí se klinicky u ženy navenek v životě projevit, dokud neotěhotní. Druhou část pak představují situace, kdy pravděpodobně není závažný problém v imunitě matky přítomen, ale vzniká „jen“ chybná komunikace mezi imunitou matky a vyvíjejícím se zárodkem, to vše ale řádově dny po početí, čili velmi časně.
Pro obě tyto skupiny platí, že se vyvíjí chybná tolerance těhotenství ze strany matky a je zahájen, často dlouhý, proces „odmítání“ těhotenství matkou. Bohužel, většinou probíhá skrytě a to, co se jeví jako chybný výstup těhotenství, je mnohdy jen „pověstnou“ špičkou ledovce, čili vrchol dosud skrytého procesu.
Je třeba zdůraznit, že v současné době nikdo na světě nedokáže přesně vysvětlit mechanizmy tolerance plodu matčiným imunitním systémem, uvedené závěry jsou zatím postaveny velmi „hrubě“. Neumíme dosud ani přesně pojmenovat všechny známé poruchy imunity, které mohou tuto toleranci narušit a vést tak k těhotenským komplikacím končícím až předčasným porodem, potratem, preeklampsií či jinými závažnými stavy, ohrožujícími život a zdraví matky a/nebo dítěte. Výzkumem se zatím zabývá jen pár desítek pracovišť na světě, v ČR jsme zatím jediní. Je to velmi rychle se rozvíjející oblast, hodně náročná na doplňování znalostí z teoretických oborů. Cílem je pojmenovat co nejlépe pozadí těhotenských komplikací a nabídnout ženám s nepříznivou anamnézou pomoc.
Výzkumné projekty jsou proto zaměřeny nejen na časnou identifikaci procesu jako takového, ale i na výše uvedené, často vrozené, poruchy v imunitě matky. MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
V Česku se narodí přibližně 115 000 dětí za rok. Počet těch, které se narodí předčasně, však neustále stoupá. Před deseti lety se jednalo asi o 6 % z celkového počtu nově narozených dětí, nyní je to alarmujících zhruba 9 %. Abychom mohli tento „trend“ jednou zvrátit, je třeba problémům v těhotenství aktivně předcházet anebo alespoň začít řešit problém když vzniká, tedy ještě v době těhotenství. K tomu, aby toto bylo možné, je třeba více vědět o chybných procesech, které v těhotenství můžou nastat. Česká republika je zemí, která se může „pochlubit” jednou z nejnižších úmrtností novorozenců na světě. Existence a dosavadní výsledky výzkumného týmu, který prostřednictvím projektu Pomáháme (ne)donošení NEDOKLUBKO podporuje, jsou už nyní opět „náskokem“ České republiky před světem, tímto druhem výzkumu se zatím zabývá jen pár desítek pracovišť na světě.
MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
Aktuálně byla vyhodnocena první etapa výzkumu a výsledky jsou více než zajímavé. Výzkumný tým se nyní pustil do druhé fáze výzkumu, který má za cíl prokázat, že už v I. trimestru lze identifikovat ty ženy, kterým reálně hrozí vyšší riziko předčasného porodu.
Hledáme ženy, které jsou aktuálně v I. trimestru těhotenství a které v předchozím těhotenství předčasně porodily a/nebo potratily ve II. trimestru. Z důvodu relevantnosti výzkumu hledáme i zdravé ženy bez této zátěže. Pro včasné zařazení do výzkumu je nutné se registrovat co nejdříve (nejpozději do 10. týdne těhotenství).