Předčasný porod
Fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů, tedy 9 kalendářních nebo 10 lunárních měsíců. Narodí-li se miminko před ukončeným 37. gestačním týdnem, je porod považován za předčasný.
Hranice životaschopnosti plodu je v různých státech světa stanovena na jiný gestační týden. V České republice byla v roce 1994 legislativně snížena hranice životaschopnosti na porodní hmotnost 500 g nebo ukončený 24. týden těhotenství, přičemž i menší děti, pokud se narodí v dobrém stavu, nejsou zcela bez šance. Miminko již ve 23. týdnu těhotenství má všechny části těla vytvořeny, pouze jsou menší a jejich funkce je nedokonalá, nevyzrálá. Na dozrání potřebují čas, spousty trpělivosti a v mnoha případech i léčebné pomoci. "Anatomická hranice daná vývojem orgánů důležitých pro přežití, především plic, se dnes pohybuje kolem 22. týdne těhotenství. Prognóza živě narozených dětí v období mezi 22. až 24. týdnem je i při současném potenciálu medicíny stále nejistá a dětem se dnes poskytuje aktivní péče pouze v individuálních případech, tedy na přání rodičů, nebo při zjištění překvapivě lepšího funkčního či somatického stavu miminka bezprostředně po porodu. I v této tzv. šedé zóně počty přežívajících dětí bez závažného poškození stoupají a ukazuje se, že výsledky jsou ještě lepší, pokud se volí aktivní přístup, který zahrnuje antenatální (před narozením) podání steroidů, a šetrná, ale účinná stabilizace dítěte po porodu," říká prof. MUDr. Richard Plavka, CSc.
Zralost dítěte se dělí podle dosaženého gestačního týdne na:
- extrémní nezralost: pod 28. týden těhotenství
- těžkou nezralost: 28. - 30. týden těhotenství
- střední nezralost: 31. - 33. týden těhotenství
- lehkou nezralost: 34. - 36. týden těhotenství
Dělení předčasně narozených dětí podle porodní hmotnosti:
- pod 2500 g: novorozenci s nízkou porodní hmotností
- pod 1500 g: novorozenci s velmi nízkou porodní hmotností
- pod 1000 g: novorozenci s extrémně nízkou porodní hmotností
I přesto, že se diagnostické a terapeutické možnosti zlepšují, k předčasným porodům dochází stále častěji. Každé desáté miminko přijde na svět jako nedonošené, v České republice je to zhruba každé dvanácté. Důvodem narůstajícího počtu předčasných porodů je (mimo jiné) i to, že narůstá počet dětí narozených po umělém oplodnění, počet dětí z vícečetných porodů (to souvisí s umělým oplodněním) a také se zvyšuje průměrný věk matek. Za posledních dvacet let se však šance předčasně narozených dětí na přežití znásobily.
Zdravotní stav předčasně narozených dětí
Další informace o předčasném porodu
- Abrupce placenty
- Apgar skóre
- Cervikometrie
- Eklampsie
- HELLP syndrom
- Klokánkování
- Kojení předčasně narozených dětí
- Kortikosteroidy na dozrání plic
- Magnesium v těhotenství
- Neonatologie
- NIDCAP ve Švédsku
- Preeklampsie
- Rizikové těhotenství
- Zdravotní stav nedonošených dětí