Neonatologické oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je známo svou otevřeností k rodičům miminka. MUDr. Jozef Macko vede své oddělení tak, aby kontakt rodičů s miminkem byl umožněn v maximální možné míře. Na oddělení je také velmi aktivně podporováno kojení. O tom, jak se ženě po předčasném porodu spustí laktace, jak ji udržet, kdy se může miminko přiložit a zda jsou předčasně narozená miminka propouštěna plně kojená, jsme si povídaly s vrchní sestrou Simonou Vyoralovou a laktační poradkyní Markétou Macků.
Jak a kdy probíhá první odstříkávání mateřského mléka (MaM) v případě předčasného porodu? Kdy přichází maminka s laktační poradkyní (LP) do kontaktu poprvé a co vše se od ní dozvídá? S odstříkáváním MaM se snažíme začít co možná nejdříve. Pokud je předčasný porod plánovaný, odstříká LP mlezivo s maminkou ještě před porodem. Jinak se tak stane v závislosti na zdravotním stavu maminky do 6 hodin po předčasném porodu. LP vyhledá maminku na pokoji. Edukuje ji o ručním odstříkávání MaM, později cca od 3. dne přechází na odsávání mléka pomocí dvoufázové odsávačky. I po předčasném porodu je matka schopná vyprodukovat alespoň několik kapek mleziva. Preferujeme mléko vlastní maminky, je nutričně přizpůsobené nárokům jejího dítěte. První zkumavku s mlezivem označenou jménem dítěte distribuuje LP na oddělení, kde miminko po porodu leží. Zde mu je ošetřujícím personálem podáno alternativním způsobem pomocí sterilní štětičky. Jakmile je žena mobilní, dochází a nosí mléko na oddělení k dítěti sama. Rovněž je poučena o správné hygieně rukou a sterilizaci laktačních pomůcek. LP zanechá mamince informace v písemné podobě a rovněž jí nabídne další literaturu s touto tématikou.
Jak často maminky odstříkávají MaM, je-li děťátko v inkubátoru a nelze jej přiložit k prsu? Maminky odstříkávají zhruba co 2,5 – 3 hodiny ve dne i v noci. Z počátku odsávají 10-15 minut, aby se stimuloval hormon Prolaktin, který zajišťuje tvorbu MaM. Nemocniční odsávačky mateřského mléka mají v sobě zabudovaný iniciační program, který napodobuje vzor nepravidelného, rychlého sání a pauz novorozence v prvních dnech života. Tím pomáhá maminkám vyvolat produkci mléka. Maminky u nás odsávají MaM na pokoji, a proto je nabádáme, aby si k odsávání pustily krátký videozáznam svého miminka či zaměřily svoji pozornost na jeho fotografii.
Lze obecně říct, co musí miminko zvládnout, a v jakém zdravotním stavu musí být, aby mohlo být poprvé přiloženo k prsu? Na naší JIRP a IMP se snažíme přikládat miminka k prsu, i když zatím nemají dostatečnou sílu sát. Chceme, aby olízly třeba jen několik kapek kolostra a informovaly tělo o svém bakteriálním osídlení. Z počátku jsou děti krmeny výživovou sondou do žaludku, později ale přikládáme k prsu všechny děti, tudíž i ty, které potřebují například dechovou podporu. Koordinace sání, polykání a dýchání je přítomna od 32.-35. týdne těhotenství, záleží ale také na individuální vyzrálosti dítěte a na jeho zdravotním stavu a na komplikacích, které muselo překonat.
Jak se zajistí, aby se ženě, která nemá miminko u sebe, tvořil dostatek MaM? Ke stimulaci tvorby MaM velice napomáhá kontakt skin to skin neboli klokánkování. Začínáme s ním co možná nejdříve. Pokud to zdravotní stav dítěte dovolí i dvakrát denně. Možnost své miminko klokánkovat mají i jejich tatínci.
Jaké nejčastější problémy s laktací mají maminky po předčasném porodu? Nejčastěji se u našich maminek po předčasné porodu setkáváme s tím, že se domnívají, že jejich laktace je nedostatečná. Ujišťujeme je, že na plnou laktaci mají 4-6 týdnů. To je i doba, po kterou se liší jejich mléko od mléka maminky donošeného dítěte. Radíme, aby vytrvaly, neztrácely odhodlání se s problémem poprat, opravdu chtěly kojit, odstříkávaly 10 až 12 krát za den, masírovaly prsy, podávaly teplé obklady na prsa před odstříkáváním, hodně odpočívaly a spaly, popíjely v dostatečném množství tekutiny a kojící čaje. Měly vedle sebe trpělivou podporu a partnera. Soulad partnerů v otázce výživy je důležitý.
Hraje psychická pohoda maminky velkou roli při spuštění a následném udržení laktace? Psychika maminky má na tvorbu MaM zásadní vliv. Dítě je od matky dočasně odděleno a ona prožívá velký stres. Cítí bezmoc, strach, dává si vinu, má obavy. Stres blokuje tvorbu hormonu Oxytocinu a zpomaluje uvolňování mléka z prsu. Maminka pravidelně dostává informace o zdravotním stavu dítěte a edukujeme ji v péči o něj. Naučí se přebalování, měření tělesné teploty, klokánkování, pozice kojení, alternativní dokrmování a jiné.
Vaše nemocnice je známa maximální podporou rodičů v péči o miminko… Ano, snahou celého našeho zdravotnického týmu je, aby se rodiče staly primárními ošetřovateli svého miminka a trávily s ním co možná nejvíce času. Jakmile to stav miminka dovolí zajistíme jejich společný pobyt na našich pokojích individualizované péče. Maminka (rodiče) zde pečují o miminko pod dohledem ošetřujícího personálu. Součástí našeho týmu je i psycholožka, kterou v případě potřeby a po domluvě s maminkou oslovíme a požádáme o pomoc. Pokud by rodina požádala o duchovní podporu, vypomohou nám naši nemocniční kaplani.
Máte nějaká data, kolik procent dětí po předčasném porodu odchází domů kojeno? Statistika z roku 2019 říká, že gestačně nejmladší děti (narozené mezi 23.-32. tt) jsou při propuštění plně kojeny ve 33 %, tzn. zhruba třetina dětí. Děti narozené mezi 32.-37. tt jsou při propuštění plně kojené v 81 %. Donošených dětí pak plně kojeno odchází 93 %.
Vím, že miminko dostává do inkubátoru maminčin šátek, aby cítilo její vůni. Má to pozitivní vliv na kojení? Pozná, že je v mámině náruči podle vůně? Na předčasně narozené miminko působí celá řada jemu příjemných i nepříjemných podnětů. Šátkem umístěným v inkubátoru se mu snažíme dopřát vůni jeho maminky, i když spolu zrovna nejsou nebo spolu nemohou být. Vůně mu rovněž pomáhá překonat bolestivé podněty jako např. odběr krve či zavádění žaludeční sondy. I díky vůni každé dítě pozná svou maminku. Čich je vývojově nejstarší smyslový orgán, který je úzce spojen s chutí. Jejich pozitivní stimulace vede k podpoře kojení.
Jak u vás funguje tzv. mléčná kuchyňka? V naší nemocnici funguje sběrna, ne banka mateřského mléka, což v praxi znamená, že mateřské mléko dárkyň využíváme výlučně pro novorozené děti, ležící v naší nemocnici.
Jak je s odsátým MaM nakládáno? Jaký je postup předtím, než jej může dostat miminko? Po bakteriologickém vyšetření mléka jej pasterizujeme. Díky novému přístroji vyhodnocují naši lékaři energetickou hodnotu daného vzorku a určují, kterému konkrétnímu miminku nejlépe v daný čas bude vyhovovat, aby miminko prospívalo. Předejdeme tak nutnosti FORTIFIKACE mléka, což je laicky řečeno obohacování o živiny a další látky.
Je něco, co byste ještě ráda vzkázala ženám – matkám, které zrovna odsávají mateřské mléko pro své nedonošené miminko nebo se jej snaží kojit? Ráda bych doplnila, že pro všechny maminky je k dispozici naše bezplatná laktační poradna. Zkušené laktační poradkyně se o kojící maminky ochotně starají vždy v úterý a pátek v časech 8-11 a 13-14 hod. Objednání je možné na tel. čísle 703 845 430.
Přečtěte si také příběh Henrietty o kojení její dcery Alžběty (p. v. 665 gramů)
Povídaly jsme si také s vrchní laktačních poradkyní od pražského Apolináře
Rozhovor vedla koordinátorka Nedoklubka pro Krajskou nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně Radka Divoká.
Napsat komentář