Lucie je máma, skvělá a krásná žena a také je už 10 let ředitelkou organizace Nedoklubko. Stojí za vším, co se v Nedoklubku děje. Je jeho hlavou i srdcem. Během jejího působení Nedoklubko vyrostlo, vyspělo a stalo se pevnou součástí české neonatologie a životů rodičů předčasně narozených dětí.
Příběh Lucie Žáčkové
Lucčina dcera Ella se narodila o tři měsíce dříve, než byl původně plánovaný termín porodu. „Ještě ráno jsem se chystala na pracovní schůzku, odpoledne už byla dcera na světě! Vážila 730 gramů,“ vzpomíná Lucka.
Dcera Ellinka se musela poprat s celou řadou zdravotních komplikací, které mohou po takto brzkém příchodu na svět nastat. „Mluvila jsem na ni přes průhlednou stěnu inkubátoru, jak mi to radily sestřičky. Povídala jsem jí o tom, kdo na ni tam venku čeká, jakou má postýlku a co všechno s ní máme v plánu. Ty vzpomínky mi nikdy nevymizí,“ říká Lucka, když si vybavuje ty nejtěžší chvíle svého života.
Lucka za holčičkou pravidelně chodila, jediný den nevynechala, snažila se být co nejvíc se svým miminkem. Fascinovala ji práce zdravotníků, to, s jakou láskou a oddaností lékaři a sestřičky zvládali péči o miniaturní miminka. Lucka k tomu říká: „Péče o nedonošená a nemocná miminka je velmi náročná a já osobně obdivuji každého, kdo na neonatologických odděleních pracuje a miminka léčí a uzdravuje. A tím myslím vlastně i rodiče. Celý osud rodiny, jakkoli to zní nadneseně, je v rukách těchto úžasných zdravotníků. Smekám před nimi každý den.“ Po dlouhých a náročných 77 dnech si Lucka s manželem vezli svou holčičku domů…
Nedoklubko Lucce na začátku pomohlo, chtěla mu to oplatit
Lucka si už během pobytu v nemocnici všimla letáčků Nedoklubka. „Brožurky Nedoklubka mi pomohly na začátku se se situací vyrovnat a uchopit ji správným způsobem. Moc se mi líbilo, že taková organizace existuje.“
Když se Lucka později sešla s tehdejší ředitelkou Nedoklubka Lenkou Novotnou, zjistila, že se v České republice bude poprvé slavit Světový den předčasně narozených dětí. Přípravy na tyto oslavy byly tehdy v plném proudu. Lucku, i když měla malé miminko a mateřské povinnosti si s Ellinkou užívala, napadlo, že by se mohla do organizace oslav zapojit. „Měla jsem tehdy produkční agenturu, skvělé hostesky, a tak jsem Nedoklubku nabídla spolupráci,“ vzpomíná Lucka a dodává s úsměvem: „První ročník oslav Světového dne jsme tedy už slavili společně s Ellinkou v Primátorské rezidenci.“ To bylo zhruba dva měsíce po propuštění z nemocnice.
Nabídka postu ředitelky byla šokem
I po oslavách se Lucka sem tam zapojila do nějaké práce v Nedoklubku. Tradičně právě vždy na podzim, kdy se slaví Světový den předčasně narozených dětí. V listopadu roku 2013 byla Lucka pozvána na valnou hromadu Nedoklubka. Ellinka už byla téměř školková holčička, byly jí 3 roky a Lucka měla konečně pocit, že Nedoklubku už tak nějak vrátila to, co na začátku dalo ono jí – podporu v čase po předčasném porodu. Dalo by se říci, že v myšlenkách už byla na odchodu z Nedoklubka…
„Jak byla Ellinka už větší, začínala jsem se také pomalu vracet do práce a ubyl mi volný čas, který bych Nedoklubku mohla věnovat,“ vypráví Lucka. Jak to tak ale v životě bývá, všechno mělo být jinak. Zatímco Lucka si myslela, že na valné hromadě jí chtějí jen poděkovat za pomoc a podporu, skutečnost byla zcela jiná. „Dozvěděla jsem se tam, že tehdejší ředitelka Nedoklubka už nemůže a nechce svou činnost vykonávat a že jediná osoba, u které se společně shodly, že by mohla funkci zastávat, jsem byla já. Musím říct, že jsem to vůbec nečekala, ale potěšilo mě to,“ usmívá se Lucka, která měla, celkem logicky, smíšené pocity.
Šla se tam rozloučit, najednou ale měla říct, zda se stane tou hlavní v organizaci Nedoklubko. Na takto důležité rozhodování nebyla v tu chvíli vůbec připravena. „Holky mi ale řekly, že pokud to nebudu já, není nikdo, kdo by se tomu více věnoval, a vše, co bylo dosud vybudováno, se ztratí a Nedoklubko zanikne.“ To byl velmi silný argument. Což se smíchem potvrzuje i Lucka: „No, nikdy jsem se necítila jako zachránce, ale řekněte, mohla jsem tu nabídku odmítnout?“
Život s Nedoklubkem
Lucka sdílí důležitou myšlenku: „Předčasné narození mojí dcery hraje v mém životě velkou roli. Považuji to za znamení, že všechno, co se mi na konci mého krátkého těhotenství stalo, mělo zásadní vliv na můj další život. Ona mi ukázala, že jakkoli se zdá něco ztracené, dá se to vybojovat. A cokoli chceš, ale opravdu chceš, můžeš to mít, když na tom budeš makat.“
Lucka si v nové roli předsedkyně, ředitelky organizace Nedoklubko, kladla postupně cíle, které se snažila plnit. Jako správná vizionářka… „Měla jsem sny a za nimi šla. Chtěla jsem pro Nedoklubko to nejlepší.“ Začala změnou loga a celé identity a „značky“ Nedoklubka. Hotovo! Přála si vydávat časopis. Také splněno. Chtěla slavit Světový den na Žofíně. Done! Dalším jejím snem bylo uspořádat Běhy pro miminka do dlaně. Stalo se. Při tom všem ale bylo vždy pro Lucku nejdůležitější jedno: „Chtěla jsem, aby tady Nedoklubko bylo každý den pro rodiče, kteří prochází stejnou situací, jako jsme si tenkrát prošli my.“
Lucka v tom není sama
Jedním z vytyčených cílů bylo mít tým těch nejlepších koordinátorek, partnerů, spolupracovníků. I to se Lucce splnilo. „Máme úžasný tým lidí v celé republice, kteří dochází pravidelně na neonatologická oddělení s povzbuzujícími dárky pro maminky, informačními materiály, časopisy Nejste v tom sami, terapeutickými dárky na odchod domů v podobě našich Čepiček na doma,“ říká Lucka a připomíná: „Jsou to ženy, které samy prošly předčasným porodem, nebo jsou jen tak vděčné za život svých dětí a spojily ten svůj s Nedoklubkem.“ Na tým je výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková patřičně hrdá: „Moc si vážím práce každé z nich. Bez nich by nebylo Nedoklubko tím, čím je.“
Lucka je nejen hlavou, ale i srdcem Nedoklubka
Na tom, že bez Lucky by Nedoklubko nebylo tam, kde je, se shodneme v týmu všechny „Nedoklubky“. Není nikdo, kdo by organizaci dokázal vést s větším zápalem pro věc, zaměřením na výsledek, přitom obrovským srdcem, které bije pro předčasně narozené děti. Lucka je mediální tváří Nedoklubka, její funkce rozhodně ale není pouze navenek… Je to žena na správném místě – v čele Nedoklubka.
Jak Lucku vnímají koordinátorky Nedoklubka?
Rita Juklová, koordinátorka pro FN Motol: „Já vidím Lucku jako totální vizionářku, která přesně ví, kam míří, a neúnavně překonává všechny hranice. Mám vlastně pocit, že žádné hranice nemá. Prostě má vizi a za ní jde, nezajímají ji škatulky, předsudky a omezení.“
Denisa Kroc, koordinátorka pro ÚPMD v Praze Podolí: „Já vidím Lucku jako milou, empatickou osobu s velkým životním optimismem a posláním. Její energie a nadšení jsou nakažlivé a díky tomu dosahuje báječných výsledků na své cestě pro ‚lepší svět‘.“
Kája Uherková, koordinátorka pro několik nemocnic na jižní Moravě: „Lucka je perpetuum mobile. Nastartovala se předčasným porodem Ellinky a jede. Dokáže strhnout svým elánem ostatní a plnit svoje vize a sny ve prospěch nejenom předčasných miminek a jejich rodin.“
Dana Štaffová, koordinátorka Nedoklubka v Olomouci: „Lucinka – empatická nejen maminka, která má neskutečně propojenou duši s myslí a je neskutečně dobrá v rozvoji vyvíjení potřeb pro maminky v této nelehké životní situaci. Její nápady jsou neskutečné a my je s radostí předáváme dál.“
Veronika Hřebejková, koordinátorka pro města Karlovy Vary a Plzeň: „Naše Lucka je obrovskou inspirací nás všech! Jak posunout hranice tam, kam si většina myslí, že už ani nelze! Velký bojovník za dobré věci napříč všemi možnými i nemožnými překážkami. Vždy si přeje to hezké pro ostatní a sama je velmi skromná. Přinesla do organizace obrovský vzestup a profesionalitu a Nedoklubko se stalo nedílnou součástí neonatologie.“
Radka Divoká, koordinátorka pro neonatologii ve Zlíně: „Když se řekne Nedoklubko, vybaví se mi hned naše ředitelka Lucka. Ona je nejen duší, ale hlavně srdcem celé organizace. Nic není problém zařídit a pro podporu rodin i zdravotníků by udělala vše. Obdivuji ji a snažím se od ní učit. Slova ‚nemožné‘ nebo ‚nejde‘ nezná. Být součástí jejího týmu je poctou.“
Míša Půlpánová, koordinátorka pro nemocnici v Hradci Králové je stručná: „Lucka je anděl, který umí splnit sny a mění osudy.“
Kateřina Fialová, která Nedoklubko zastupuje v Brně: „Já myslím, že kdyby měl genetický inženýr stvořit ředitelku pro Nedoklubko, musela by z toho vzejít jedině Luc! Svojí povahou i tváří. Má přesně to purpurové srdce, ambicióznost, laskavost a zároveň ten správný tah na branku a smysl pro detail, které si Nedoklubko zaslouží.“
Tereza Koller, koordinátorka pro České Budějovice: „Lucka je pro mě člověk, díky kterému jsem vůbec Nedoklubko našla. A nikdy jí nepřestanu být vděčná za to, kolik srdce a energie do toho dává. Protože bez ní by to nikdy nebylo tak skvělé.“
Petra Weber, koordinátorka pro ÚPMD v Praze-Podolí: „Lucinku vnímám jako takovou úžasnou purpurovou chobotničku, která je empatická, energická, moudrá a která svými chapadly za všech okolností ochraňuje celé Nedoklubko.“
Nedoklubko v kontextu společnosti
Nedoklubko spolupracuje s Českou neonatologickou společností ČLS JEP, Českou gynekologicko-porodnickou společností ČLS JEP a Neonatologickou sekcí České asociace sester.
Je zakládajícím členem mezinárodní organizace EFCNI (Evropská nadace pro péči o novorozence). Je také členem Asociace veřejně prospěšných organizací, Asociace společenské odpovědnosti, Akademie pacientských organizací, Pacientského hubu při MZČR a Komise pro porodnictví při MZČR. Je držitelem Ceny veřejnosti ocenění Neziskovka roku 2021 a 2022 a 2. místa v kategorii Střední neziskovka roku 2021.
Nedoklubko a zdravotníci
S organizací přímo spolupracuje celá řada lékařek a lékařů, jakož i zdravotních sester. Jsou z celého Česka, Nedoklubko totiž pomáhá v nemocnicích napříč celou republikou. Nedoklubko je členem mezinárodní organizace EFCNI, která sdružuje evropské organizace podobné Nedoklubku. „Víme, že naše péče je na špičce v celosvětovém měřítku. Moc si toho vážíme a snažíme se na tuto skutečnost upozorňovat a také ji celoročně připomínat,“ říká Lucka. Nejvíce se neonatologie připomíná v listopadu, kdy se slaví Světový den předčasně narozených dětí. „Hlavním cílem oslav je vyzdvihnutí péče lékařů a sester a poděkování za životy a zdraví našich dětí,“ popisuje Lucka. Velkou součástí spolupráce Nedoklubka s odbornou společností je také podpora výzkumného týmu MUDr. Michala Kouckého z VFN v Praze. Jeho tým dlouhodobě zkoumá příčiny a prevenci předčasného porodu.
Napsat komentář