Autorka: MUDr. Tereza Lamberská Ph.D.
Neonatologická pracoviště jsou obvykle součástí porodnic a jsou organizována do tří stupňů:
Pracoviště I. stupně – regionální pracoviště. Zajišťují poporodní péči o zdravé a donošené, nebo jen lehce nezralé novorozence. Péči o novorozence narozené na těchto odděleních zajišťují převážně pediatři, celodenní přítomnost lékaře specialisty, neonatologa, není běžná. Předčasně narození novorozenci a novorozenci se závažnými komplikacemi narození na těchto odděleních jsou po porodu převáženi na pracoviště II. a III. stupně, anebo na oddělení dětské intenzivní a resuscitační péče. Převoz již narozeného novorozence je poměrně náročný proces, musí pro něj přijet speciální sanitka vybavená transportním inkubátorem spolu s neonatologem a dětskou sestrou vyškolenou v intenzivní péči o novorozence. Nemocní a nezralí novorozenci obvykle vyžadují během transportu umělou plicní ventilaci a další přístrojovou podporu. Novorozenci, kteří musí být po porodu překládáni na jiné pracoviště, mají vyšší riziko vzniku různých komplikací a také vyšší úmrtnost, než kdyby se narodili rovnou na cílovém pracovišti, proto je výhodnější překlad matky ještě před porodem.
Pracoviště II. stupně – intermediární centra. Obvykle jsou spádovými pracovišti pro pracoviště I. stupně. Zajišťují péči o středně nezralé novorozence, tedy o předčasně narozené děti od 32. týdne těhotenství. Jsou schopna zajistit krátkodobou podporu dýchání, nemají však vybavení pro dlouhodobou intenzivní péči. Péči zajišťují pediatři a neonatologové.
Pracoviště III. stupně – perinatologická centra. V rámci ČR je jich celkem 12 a řeší nejzávažnější stavy a komplikace u novorozenců. Poskytují péči těžce a extrémně nezralým novorozencům a kriticky nemocným novorozencům. Mohou zajistit i dlouhodobou intenzivní péči včetně umělé plicní ventilace, podpory oběhu a nitrožilní výživy. Perinatologická centra bývají často součástí porodnic ve velkých fakultních nemocnicích. Kromě toho, že poskytují léčebnou péči, mají často také výzkumnou a vzdělávací roli. Péči zajišťují převážně neonatologové nebo pediatři pracující pod dohledem neonatologů.
Pracoviště III. stupně – perinatologická centra
Fakultní nemocnice Brno
Primariát funguje již více než 70 let, zdravotní péči poskytuje malým pacientům tým složený z 33 lékařů a 134 sester. V průběhu roku ošetří přes 6 300 pacientů. Lůžková kapacita Neonatologického oddělení je 120 lůžek pro novorozence, 66 lůžek pro JIRPN + IMP, většina systémem rooming-in a 54 pro fyziologické novorozence – vše systémem rooming-in.
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Každá z jednotek je rozdělena na dva úseky a dohromady čítají 20 míst pro inkubátory. Každým rokem je na JIRP a JIP přijato okolo 300 novorozenců. Oddělení intermediární péče zajišťuje kompletní ošetřovatelskou péči o dvě skupiny novorozenců. První skupinou jsou děti přicházející z jednotky intenzivní a resuscitační péče (JIRP) nebo z jednotky intenzivní péče (JIP), které již tuto péči nepotřebují, ale jejich zdravotní stav zatím ještě nedovoluje propuštění domů. Druhou skupinou jsou novorozenci narození lehce předčasně (přibližně od 34. týdne těhotenství), kteří potřebují zvýšenou péči a sledování, ale jejich poporodní adaptace probíhá natolik uspokojivě, že nevyžadují péči intenzivní. Kapacita a počet miminek ročně: kapacita 24 lůžek, počet dětí cca 500 ročně. Počet zdravotnického personálu: lékařů 23, nelékařů 130.
Nemocnice České Budějovice, a.s.
Samostatné neonatologické oddělení v Českých Budějovicích vzniklo v roce 1984. Lůžková kapacita činí 98 novorozeneckých lůžek, z čehož je 38 určeno fyziologickým novorozencům a 17 lůžek jednotce intenzivní a resuscitační péče. Navíc můžeme současně hospitalizovat 26 maminek jako doprovod nemocných a nedonošených novorozenců. Neonatologickou péči zajišťuje 23 lékařek, 5 lékařů, 73 sester a 6 ostatních profesí. Počet hospitalizovaných novorozenců a malých kojenců osciluje v posledních 3 letech kolem hranice 2 700 dětí ročně. Počet extrémně a těžce nedonošených se pohybuje každoročně kolem hranice 100 dětí. V období let 2016 až 2018 se zde narodilo 2 587, 2 469 a 2 498 novorozenců.
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Počátkem 90. let byla vytvořena v České republice síť Perinatologických center (PC). Součástí této sítě se stalo také Perinatologické centrum ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Novorozenecká část PC má celkovou kapacitu 45 lůžek pro nedonošené či nemocné novorozence. JIRP má 15 míst, JIP 18 a Intermediální oddělení 12 lůžek. Dále disponuje 36 lůžky pro fyziologické a lehce nedonošené novorozence. Celkem se o tyto novorozence v hradeckém centru stará 11 lékařek, 4 lékaři a necelá stovka sester. Ročně se na Porodnické a gynekologické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové narodí zhruba 2 450 dětí. PC ve FN HK v posledních letech ročně pečuje o zhruba 500 předčasně narozených či nemocných dětí.
Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Most o.z.
O malé pacienty se stará 9 lékařů, 32 zdravotních sester a 7 sanitářek. Dětské a dorostové oddělení se skládá z jednotky intenzivní a resuscitační péče (5 lůžek), stanice intermediární péče / nedonošenecké stanice (13 lůžek + 5 lůžek observačních) a ze stanice fyziologických novorozenců (25 lůžek) v systému rooming-in. K dispozici jsou i lůžka pro matky nedonošených dětí (7 lůžek) Ročně se zde narodí kolem 1 000 novorozenců. Nedonošených bylo v roce 2016 z celkového počtu novorozenců v okresech Most a Chomutov 16,1 %, v České republice 7,80 %, což je dvojnásobek oproti ČR. V roce 2018 ošetřili zdravotníci mosteckého centra 59 dětí pod 1 500 g porodní hmotnosti.
Fakultní nemocnice v Motole
Novorozenecké oddělení s jednotkou intenzivně-resuscitační péče je integrální součástí Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky FN v Motole a UK 2. LF v Praze. Ročně se zde porodí a ošetří přes 3 000 novorozenců z Prahy i ostatních regionů ČR. Základním cílem naší kliniky je poskytovat šetrnou, ohleduplnou a přitom efektivní, kvalifikovanou neonatologickou péči. Poskytujeme komplexní péči novorozencům všech hmotnostních kategorií, zejména pak těžce nezralým a kriticky nemocným, pro které je určena jednotka intenzivní-resuscitační péče a oddělení specializované péče. Naše pracoviště jako jediné v ČR může využívat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu komplexní zázemí všech oborů dětského lékařství, veškerý laboratorní a vyšetřovací servis, vše je na nejvyšší úrovni. Proto se zde koncentrují novorozenci s vrozenými vývojovými vadami z celé republiky, jejichž porod je primárně plánovaný v naší porodnici zejména proto, aby následná péče byla možná co nejdříve po porodu. Lékaři a sestry pracující na zdejší klinice mají příslušnou odbornou kvalifikaci, opravňující je poskytovat veškerou – i tu nejnáročnější – péči o novorozence. Novorozenecké oddělení se jako součást fakultní nemocnice podílí na přípravě studentů lékařství, sester, fyzioterapetů a mladých lékařů na jejich budoucí povolání. Novorozenecké oddělení je nositelem titulu Baby Friendly Hospital uděleného WHO a UNICEF a veškerý personál je edukován v potřebných krocích vedoucích v plné míře k podpoře laktace.
Fakultní nemocnice Olomouc
Novorozenecké oddělení funguje samostatně od roku 1997. Novorozenecká JIP však vznikla jako jedna z prvních v ČR již v padesátých letech. Tým Novorozeneckého oddělení tvoří 4 lékařky, 7 lékařů, 69 dětských sester a porodních asistentek a 4 sanitářky. Kapacita je celkem 50 lůžek, z toho je na oddělení fyziologických novorozenců 24 lůžek, intermediární péči 11 lůžek, Jednotka intenzivní a resuscitační péče má 11 lůžek a 4 místa jsou pro maminky. Maximálního vytížení oddělení jsme dosáhli při 38 novorozencích na oddělení fyziologických novorozenců a 13 na JIRP. V roce 2016 se zde narodilo 2 465 dětí, o rok později rekordních 2 545 dětí a v loňském roce to bylo 2 508 novorozenců.
Fakultní nemocnice Ostrava
Oddělení neonatologie jako samostatné oddělení funguje od 1. 1. 2003. Na oddělení pracuje v současné době 23 lékařek, 1 lékař a 117 sester. Oddělení neonatologie má kapacitu 90 lůžek pro novorozence. Z toho na stanici novorozenecké připadá 30 míst, na JIRP máme 23 míst pro novorozence, pro maminky máme 2 ubytovací místa. Na Stanici intermediární péče máme 37 míst pro novorozence a 17 míst pro maminky. V roce 2016 se zde narodilo 2 170 dětí, v roce 2017 1 960 dětí (probíhala rekonstrukce, proto nižší porodnost) a v roce 2018 to bylo 2 443 dětí.
Fakultní nemocnice Plzeň
Kolektiv 18 lékařek a lékařů, 89 sester, 2 ošetřovatelek a 8 sanitárek. Neonatologické oddělení má 96 lůžek pro novorozence a 19 lůžek pro matky. V roce 2016 se na Neonatologickém oddělení FN Plzeň narodilo 3 101 novorozenců, v roce 2017 to bylo 3 350 a v roce 2018 se zde narodilo 3 520 novorozenců.
Ústav pro péči o matku a dítě
Podíl ÚPMD na celkovém počtu porodů v ČR dosahuje hodnoty 5 % (přes 5 000 porodů/rok). Neonatologické pracoviště, které se podílí na pregraduální výuce v oboru pediatrie, je, s ohledem na počet intenzivních a intermediárních lůžek (celkem 54 lůžek), největším novorozeneckým oddělením v ČR. Novorozenecké oddělení ošetřuje kolem 500 kriticky nemocných novorozenců/rok (15 % všech kriticky nemocných novorozenců v ČR).
Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
Neonatologická klinika byla ustavena 1. června 2018. Navázala tak na novorozenecké oddělení, které bylo od roku 2007 v organizační struktuře Masarykovy nemocnice samostatným oddělením. V současné době v centru pečuje o novorozence 7 lékařů, 3 staniční sestry, 55 dětských sester a 6 sanitářek. Lůžková část kliniky disponuje stanicí fyziologických novorozenců s 25 lůžky a 10 observačními lůžky. Stanice fyziologických novorozenců nadstandard čítá lůžek devět. Stanice intermediární péče nabízí 10 lůžek (nasmlouváno 8), stanice intenzivní a resuscitační péče má 9 lůžek.
Krajská nemocnice T.Bati, a. s. ve Zlíně
Centrum má statut perinatologického centra od roku 1996. V tuto chvíli zde působí 3 lékaři a 9 lékařek, počty sestřiček se různí, ale je to přibližně mezi 60–70. Na oddělení je jednotka intenzivní a resuscitační péče, která je schopna pojmout 8 dětí, na intermediární jednotce je to maximálně 14 dětí. Již od roku 2011 se v porodnici rodí mezi 2 300–2 500 dětmi.
Pracoviště II. stupně – intermediární centra
Nemocnice Havlíčkův Brod
Nadstandardní součástí nemocnice je statut perinatologického centra II. typu. Vychází z tradiční spolupráce s gynekologicko-porodnickým oddělením a perinatologickými centry III. typu (Hradec Králové, Praha). Součástí tohoto centra je JIP pro novorozence s nízkou porodní hmotností a pro novorozence, kteří potřebují zvýšenou péči. Na tuto péči navazuje sledování rizikových dětí speciální poradnou a střediskem komplexní rané péče. Díky velmi dobré spolupráci s praktickými dětskými lékaři, pracovníky dalších oborů, pracovníky záchranné služby a dobrou návazností na dětské kliniky ve fakultních centrech se zde podařilo snížit novorozeneckou a kojeneckou úmrtnost na hodnoty, které patří k nejnižším v České republice a snesou srovnání s nejvyspělejšími státy Evropy.
Nemocnice Hořovice
V nemocnici byla v roce 2014 otevřena jednotka intenzivní péče pro novorozence. Myšlenkou celého oddělení je, co nejvíce přiblížit nemocné či nezralé dítě rodičům, oba mají zcela neomezený přístup a jsou brzy zapojeni do péče. Celé oddělení je kromě špičkového medicínského vybavení vizuálně ztvárněno do podoby domácího prostředí. K dispozici je 10 intenzivních lůžek a 5 lůžek v systému rooming in. Péče je poskytována jak nezralým novorozencům od 31. týdne těhotenství, tak donošeným novorozencům nejčastěji s poruchou poporodní adaptace nebo rozvojem jiných patologických stavů (infekce, metabolické rozlady, vrozené vývojové vady). Oddělení poskytuje návaznou péči pro novorozence z perinatologických center v Praze a v Plzni a úzce spolupracuje s Klinikou dětské chirurgie v Motole, pro kterou zajišťuje následnou péči o novorozence z celé České republiky. Součástí týmu je laktační poradkyně a také rehabilitační sestra, která dle potřeby časně zahajuje rehabilitaci dle Vojty, dechovou rehabilitaci či orofaciální stimulaci. Po propuštění jsou děti pravidelně sledované v rizikové poradně.
Nemocnice Jihlava
Nemocnice Jihlava je centrem perinatální péče. Zajišťuje péči o porody od ukončeného 32. týdne těhotenství, nebo od dosažení ultrazvukového odhadu hmotnosti plodu/ů cca 1 500 g. Péče o takovéto novorozence je pak vedena odborníky novorozenecké jednotky intenzivní péče. Mamince nebo otci je umožněn kontakt s nezralým nebo nemocným novorozencem v kteroukoliv dobu – návštěvy pro rodiče novorozence nejsou časově omezené. Po stabilizaci akutního stavu jsou matky zapojovány do péče o novorozence v inkubátoru pod dohledem specializovaného personálu. Je jim předvedena péče o novorozence v inkubátoru. Po propuštění z péče gynekologů může být matka přijata na novorozeneckou JIP. Jakmile to stav novorozence dovolí, je v postýlce přeložen k matce na pokoj, kde se matka postupně učí samostatné péči o předčasně narozené miminko. Navazující péči o předčasně narozené děti po propuštění z nemocnice zajišťuje riziková poradna.
Karlovarská krajská nemocnice, a. s.
Jednotka intermediární péče pro novorozence disponuje 12 lůžky, je součástí perinatologického centra II.stupně, poskytuje vysoce specializovanou péči. Péče o děti je zajištěna zkušeným, speciálně školeným personálem a oddělení je vybaveno nejmodernější přístrojovou technikou. Oddělení krajského významu zajišťuje resuscitační a intenzivní péči novorozencům s širokým spektrem patologií (dětem narozeným předčasně – od 31 + 0 týdne gravidity –, dětem s nízkou porodní hmotností a dětem nemocným. Dle aktuálního stavu a lůžkové kapacity oddělení šestinedělí je možnost následné péče také na systémem rooming-in.
Oblastní nemocnice Kladno, a.s.
V roce 2014 bylo oddělení zařazeno mezi intermediární perinatologická centra. Na jednotce intenzivní péče, která je vybavena moderní technikou a stabilním kolektivem sester specialistek a lékařů, je poskytována specializovanou péči nejen novorozencům od 32. týdne těhotenství, nebo s porodní hmotností nad 1 500 g, ale i donošeným novorozencům se zhoršenou poporodní adaptací a novorozencům nemocným. Na JIP navazuje část tzv. následné péče, kam jsou předáváni novorozenci po stabilizaci stavu a jsou k nim přijímány maminky, které se pod vedením sestřiček učí pečovat o svá miminka. Po propuštění je sledován vývoj a prospívání dětí v rizikové poradně. Cílem je především to, aby se maminka naučila o své děťátko pečovat a aby odcházela z oddělení klidná a spokojená.
Oblastní nemocnice Kolín, a.s.
Krajská nemocnice Liberec, a. s.
Novorozenecké oddělení zabezpečuje péči o novorozence, a to jak o zdravé a donošené, u nichž je prioritou nerušený a spokojený vstup do života, tak o nemocné, s vrozenými vývojovými vadami a extrémně nezralé, u nichž je na specializované JIP zajišťována stabilizace formou intenzivní péče a je zahajována včasná léčba. Novopečené maminky učí také pečovat o jejich dítě a správně kojit, aby byl po porodu přechod do domácího prostředí co nejrychlejší a bez komplikací. Disponují titulem UNICEF Baby Friendly Hospital.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s.
Na oddělení intermediární péče s JIP je 8 lůžek pro děti vyžadující zvýšenou péči. Nejčastěji jsou zde hospitalizovány děti předčasně narozené od 32. týdne těhotenství, novorozenci s nízkou porodní hmotností, s vrozenou infekcí, silnou žloutenkou, poruchou poporodní adaptace nebo s jinými problémy. O děti pečují lékaři a sestry erudovaní v oboru neonatologie. Ročně je na oddělení hospitalizováno kolem 200 dětí. Jednotka intenzivní péče (JIP) pro novorozence je vybavena inkubátory a přístroji umožňujícími monitoraci základních životních funkcí dítěte, k dispozici jsou 2 přístroje dechové podpory.
Nemocnice Na Bulovce
Neonatologické oddělení v Nemocnici Na Bulovce je moderním novorozeneckým pracovištěm. Tým lékařů je tvořen zkušenými neonatology s dlouhodobou praxí na JIP perinatologických center. Oddělení disponuje novou zdravotnickou technikou. Prostory jsou z velké části zrekonstruované a nově zařízené. Lékařský tým je tvořen 4 atestovanými lékaři a 4 mladšími lékaři. Získali jsme rovněž kvalifikované neonatology jako externisty do pohotovostních služeb. Byl výrazně posílen střední zdravotnický personál. K dispozici je 12 intenzivních lůžek s možností dalšího rozšíření v případě potřeby a Rooming-in pro nedonošené novorozence (pro 4 maminky). Ošetřujeme nezralé děti od 31. gestačního týdne, děti s poruchou poporodní adaptace a děti jinak nemocné.
Městská nemocnice Ostrava, p. o.
Oddělení JIP 2 má 6 lůžek a navazuje na lůžkovou stanici B pro novorozence s 10 lůžky pro maminky a jejich miminka. Oddělení má statut Centra intermediární péče v neonatologii – jedná se o jediné akreditované pracoviště Moravskoslezského kraje. Poskytuje celý rozsah neonatální intenzivní péče novorozencům narozeným od 31. týdne těhotenství. Oddělení je vybaveno moderní technikou. Podporuje časný kontakt maminky a jejího miminka. Erudovaná dětská fyzioterapeutka dochází denně na oddělení a zacvičuje spolu se sestřičkami maminky v manipulaci s dítětem. Díky novorozeneckému oddělení je nositelem titulu Baby Friendly Hospital uděleného WHO a UNICEF.
Pardubická nemocnice
Na oddělení intermediární péče jsou přijímány děti předčasně narozené (od 32. týdne těhotenství) nebo děti vyžadující po porodu zvýšenou péči. Maminky je navštěvují v průběhu celého dne u inkubátorů. Mohou si miminko pohladit, pochovat, a jakmile to stav dítěte dovolí, i přiložit ke kojení. Po předchozí domluvě se službu konající sestrou je možná návštěva nejbližších příbuzných na oddělení. Novorozenci, kteří vyžadují individuální péči i po propuštění domů, jsou zváni do poradny pro rizikové novorozence.
Nemocnice Písek, a. s.
Oddělení je vedené jako Centrum intermediární péče, schopné ošetření novorozenců s kritickým ohrožením životně důležitých funkcí včetně ventilační péče řízenou nebo podpůrnou ventilací v rozsahu okresů Tábor, Strakonice a Prachatice. Svoz novorozenců převozní novorozeneckou jednotkou, tvořenou převozním inkubátorem s ventilačním přístrojem, monitorem životních funkcí a infuzními pumpami. Diagnostické a terapeutické výkony související s problematikou s odpovídajícím přístrojovým vybavením, konziliární služby.
Thomayerova nemocnice
Oddělení poskytuje lůžkovou péči včetně intenzivní a resuscitační a specializovanou ambulantní péči pro novorozence hospitalizované v Thomayerově nemocnici. Oddělení má statut Centra intermediární péče v neonatologii pro Prahu a Středočeský kraj. Počtem ošetřovaných patologických novorozenců a spektrem poskytované péče je největším a nejkomplexnějším intermediárním perinatologickým centrem v ČR. Poskytuje celý rozsah neonatální intenzivní péče včetně resuscitační novorozencům narozeným od 31. týdne těhotenství, a to na 9 lůžkách JIPN. Thomayerova nemocnice je díky novorozeneckému oddělení nositelem titulu Baby Friendly Hospital uděleného WHO a UNICEF. Naše porodnice patří dlouhodobě počtem porodů mezi deset největších porodnic v ČR. Pracovní kolektiv tvoří tým 8 lékařů – specialistů na péči o novorozence – a 52 dětských sester.
Pracoviště I. stupně – regionální pracoviště, která jsou zapojena do projektu Nedoklubka – Mámy pro mámy
Nemocnice Kyjov
Cílem oddělení je poskytnutí vysoce kvalitní pediatrické diagnostické, léčebné a ošetřovatelské péče za současného minimalizování negativního vlivu nemocničního prostředí na dítě. Nemocnice vychází vstříc individuálním potřebám pacientů i jejich rodičů. Oddělení nese od ledna 2005 titul Baby Fiendly Hospital, který byl pracovníkům tohoto úseků udělen za vynikající výsledky při podpoře a propagaci kojení. 14 míst pro zdravé děti v systému rooming-in a 3 lůžka intenzivní péče pro patologické novorozence umožňují zvládnout péči o narozené děti ze širokého okolí. Prostřednictvím trvalé převozní služby je JIP ve spojení s vysoce specializovanými neonatologickými pracovišti Fakultní nemocnice Brno, která zajišťuje ošetřování těžce nezralých nebo nemocných novorozenců.
Nemocnice Mělník
Neonatologické oddělení poskytuje péči fyziologickým novorozencům a lehce nezralým nedonošencům a dlouhodobě spolupracuje s perinatologickými centry v Praze a Ústí nad Labem. Oddělení získalo titul Baby Friendly. důsledným dodržováním programu „10 kroků k úspěšnému kojení“.
Krajská zdravotní, a. s. – Nemocnice Teplice
Péče o novorozence je zajištěna od porodní hmotnosti 1 500g a dokončeného 35. týdnu gravidity. Stanice péče pro patologické novorozence disponuje 3 lůžky intermediární péče a 3 lůžky standardní péče. Na všech stanicích je umožněna hospitalizace dětského pacienta s doprovodem. Celkem 12 pokojů poskytuje soukromí a zázemí pacientům včetně jejich doprovodu. Při plné obsazenosti těchto pokojů je nabízena hospitalizaci samotného doprovodu na dvou dvoulůžkových pokojích. To umožňuje prakticky vždy vyhovět přijetí dítěte tak, aby bylo hospitalizováno na jednom pokoji spolu se svým rodičem.
Nemocnice AGEL Prostějov
Stanice JIP pro novorozence je koncipována pro narozené děti, které mají adaptační potíže ať už v rámci nízkého gestačního věku, nebo přidružených nemocí či vrozených vad. Na novorozeneckém oddělení se každý rok narodí okolo 1 000 dětí. S péčí o miminko pomáhají matce zkušené novorozenecké sestry, o maminky se starají porodní asistentky. Naše novorozenecké oddělení je nositelem titulu Baby Friendly Hospital.
Nemocnice AGEL Šternberk
Na dětské jednotce intenzivní péče jsou hospitalizovány děti s ohrožením životních funkcí. Dětská JIP obsahuje tři lůžka akutní péče s nepřetržitým provozem. O děti pečuje pediatr se specializovanou způsobilostí a tým specializovaných dětských sester. Ošetřujeme rizikové novorozence s poruchou poporodní adaptace, lehce nezralé novorozence, kteří nevyžadují dechovou a oběhovou podporu a novorozence přeložené z perinatologického centra, kteří spadají do tohoto regionu a již nevyžadují intenzivně resuscitační péči.
Uherskohradišťská nemocnice a.s.
Novorozenecká JIP disponuje 4 inkubátory, 2 vyhřívanými lůžky, monitorovací technikou a přístroji na podporu dechových funkcí nCPAP. Pečujeme o novorozence narozené po 33. týdnu těhotenství s hmotností nad 1 500 g, s lehčími formami poruch dýchání, s infekcí, s porodní hypoxií, s novorozeneckými žloutenkami. Výhodou této JIP je individuální přístup a čisté prostředí. Na novorozeneckou JIP mají přístup 2 blízké osoby nad 15 let.
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze
Novorozenecké oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady poskytuje v plném rozsahu péči, jak fyziologickým, tak i mírně nedonošeným novorozencům, kteří se narodili po 35. týdnu. Na podzim r. 2020 byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce porodních sálů a novorozenecké části. Rodičky i novorozenci mají k dispozici pro porod a další pobyt v nemocnici prostory odpovídající evropským standardům. Neonatologická JIP pak nově zabezpečí i péči o lehce a středně nezralé novorozence s nízkou porodní hmotností, včetně možnosti dlouhodobé nitrožilní výživy a podpory dýchání. Současně, ve spolupráci s ostatními klinikami FNKV, bude zajišťovat intenzivní péči v průběhu konzervativní i operační léčby vybraných vrozených vývojových vad. Pozitivní výsledky a vysoká spokojenost rodičů na naší klinice je konsekvencí individuální péče a týmové spolupráce všech zúčastněných odborností.
Klinika pediatrie a dědičných poruch metabolismu
Klinika pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice zajišťuje ambulantní, ústavní diagnostickou a terapeutickou péči v oboru dětského lékařství a jeho specializací, neonatologie a dorostového lékařství, včetně převozové služby pro kriticky nemocné děti. Zajišťuje vysoce specializovanou neonatologickou péči pro Středočeský kraj, celostátní péči v oblasti dědičných metabolických poruch a zajišťuje celopopulační novorozenecký screening dědičných metabolických poruch. Téměř polovina pacientů je mimopražská, tito pacienti jsou přijímáni na kliniku na žádost praktických lékařů pro děti a dorost, ambulantních specialistů nebo lůžkových dětských oddělení. Povinným spádovým územím KPDPM je oblast Praha 1, 2 a 4. Většina menších dětí je k hospitalizaci přijímána s doprovodem. Zvýrazněnými obory KPDPM jsou pediatrická a novorozenecká jednotka intenzivní a resuscitační péče (JIRP), včetně možnosti poskytování nekonvenčních způsobů umělé plicní ventilace a hemoeliminačních metod, diagnostika a terapie v oboru dědičných metabolických poruch, další prioritou je specializace v oblasti péči o děti s revmatickými a autoinflamatorními onemocněními. Neméně významná je péče o děti s poruchami pojiva a skeletu, onemocnění zažívacího traktu včetně poruch výživy, diagnostika a terapie vrozených uropatií (ve spolupráci s Urologickou klinikou 1. LF UK a VFN). V dubnu 2011 bylo v rámci KPDPM otevřeno nové ambulantní zařízení – Centrum komplexní péče pro děti s perinatální zátěží.
Další kontakty
Česká asociace sester, z.s.
Česká komora porodních asistentek, z.s.
Česká společnost porodních asistentek z.s.
Česká gynekologická a porodnická společnost, z.s.
Česká neonatologická společnost ČLS JEP
Napsat komentář