Autor: Mgr. Petra Kašparová, redaktorka Nedoklubka
Když nemůže být novorozenec krmen mlékem od vlastní matky, používají zdravotníci mateřské mléko od dárkyň. Pro děti narozené předčasně je nejvhodnější mléko od žen, které jsou samy po předčasném porodu…
Maminky, které porodily předčasně, vědí, jak nelehký úkol může být udržet laktaci a kojit své miminko. Cesta k plnému kojení může být dlouhá, velmi trnitá, a ne vždy úspěšná.
Co když miminko nemůže být krmeno mlékem od své maminky?
Miluše Plecerová, vrchní laktační sestra z pražské apolinářské porodnice, říká: „Trávicí trakt miminka je potřeba zatěžovat od prvních hodin života. Tehdy samozřejmě není k dispozici mateřské mléko jeho matky… Proto se miminka krmí pasterizovaným mateřským mlékem, které je získáváno od dárkyň.“
Mléko žen, které porodily předčasně, má speciální složení
Příroda je mocná. Tělo ženy po předčasném porodu ví, že je třeba „vyrobit“ mléko jiného složení než v případě, kdy porodí v termínu. Mléko z mateřské banky od matek donošených dětí lze samozřejmě použít také, nicméně ideální je situace, kdy je nezralé dítě krmeno mlékem od dárkyně po předčasném porodu.
Kdo může mateřské mléko darovat?
„Dárkyní se může stát žena, která je zdravá, je nekuřačka, nemá v anamnéze závislost na drogách nebo alkoholu a není léčena žádnými medikamenty,“ vysvětluje Miluše Plecerová a dodává: „My si ještě ověřujeme zdraví dárkyň tím, že jsou provedeny výtěry z nosu a krku a vzorky jsou poslány na mikrobiologii.“
Každá darovaná dávka mléka je testována, projde sérií rozborů, a to jak před pasterizací, tak po ní. Teprve jsou-li všechny výsledky v pořádku, může se mléko použít pro miminka.
Kde lze mateřské mléko darovat?
V Čechách jsou celkem čtyři banky mateřského mléka. Naleznete je v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Mostě a v Praze. I v porodnicích, kde banka mateřského mléka není, lze mateřské mléko darovat. Máte-li dostatek mléka a vaše miminko jej nestíhá spotřebovat, zeptejte se personálu neonatologie, zda a za jakých podmínek je možné se stát dárkyní mateřského mléka.
Kojení předčasně narozených dětí
Na internetových stránkách Nedoklubka naleznete o kojení mnoho článků, které jsou plné informací, rad a tipů a pomohou vám se zorientovat. Přijměte také naše pozvání do facebookové skupiny Nedoklubko-Nejste v tom sami, kde můžete své starosti sdílet se ženami, které si prošly stejnou situací, jakou vy nyní prožíváte.
Banka mateřského mléka – místo, kde maminky pomáhají maminkám
Nemocnice České Budějovice startuje kampaň na podporu Banky mateřského mléka s názvem Banka mateřského mléka – místo, kde maminky pomáhají maminkám.
„Maminky, které se chtějí stát dárkyněmi mateřského mléka, kontaktují sestru z Banky mateřského mléka (BMM). Projdou pohovorem, při kterém je jim vysvětleno vše o odběrech, zacházení a uchovávání odebraného mléka. Následně je proveden odběr krve na HIV, syfilis a hepatitidu B a C. Pokud je vše v pořádku, pro zmražené mléko si v rámci Českých Budějovic a okolí do 40 kilometrů přijede sestra z BMM. Dárkyně musí darovat minimálně 1 litr mléka týdně,“ uvádí primář Neonatologického oddělení MUDr. Jiří Dušek a přidává poděkování: „Moc si vážíme všech maminek, které jsou ochotny udělat něco navíc a darují mateřské mléko. Jejich mléko zkvalitňuje péči o nedonošené a nemocné děti.“
Podrobné informace k dárcovství v jižních Čechách zájemkyně získají přímo na Neonatologickém oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., případně na telefonním čísle 387 875 738 a 387 875 733. Nově bude možné mateřské mléko darovat ve většině nemocnic v kraji a pro dárkyně je navíc připravena drobná pozornost ve formě odznáčku se symbolem mateřské banky. Na sociálních sítích sledujte #nasezlutezlato.
O kampani českobudějovické nemocnice jsme si povídali s Evou Führerovou, která je dětskou zdravotní sestrou se specializacemi Dětský a neonatologický ARIP, základní a pokračovací krizová intervence, laktační poradenství. Od roku 1986 pracuje na Neonatologickém oddělení českobudějovické nemocnice, téměř 30 let jako sestra na JIRP. Od roku 2015 působí na témže oddělení jako laktační poradkyně a krizová interventka (je psychickou oporou pro maminky nedonošených a nemocných novorozenců po porodu a v průběhu jejich společné hospitalizace na neonatologickém oddělení). Je kontaktní osobou neonatologického oddělení pro Společnost pro ranou péči v Českých Budějovicích. U příležitosti kampaně s podtitulem „místo, kde maminky pomáhají maminkám“ jsme se jí zeptaly na pár otázek souvisejících s kojením a dárcovstvím mateřského mléka.
Evo, můžeme říci, že je cesta k plnému nebo alespoň částečnému kojení předčasně narozených dětí složitá?
Je to dlouhá cesta na jejímž začátku je sama maminka a samo miminko – odloučeni od sebe, každý zvlášť. Maminka je plná strachu o své předčasně narozené miminko, ocitá se v neznámé situaci.
My tu jsme od tohoto okamžiku s ní, abychom jí pomohli překonat tyto strach a obavy, a to především tím, že ji co nejdříve zapojíme do péče o miminko.
Jakým způsobem maminkám po předčasném porodu pomáháte, aby se jim spustila laktace a následně se jim ji podařilo udržet?
Těsně před nebo nejpozději do dvou hodin po porodu učíme ženu poprvé odstříkat mateřské mléko, abychom zajistili, že první orální stimul miminka bude kolostrum (předzvěst mateřského mléka savců – pozn. redakce) jejich matky a tím dítěti nastavili správné osídlení zažívacího traktu, vylučovacího traktu, imunitu, metabolismus… Ženy vedeme k pravidelné stimulaci laktace.
Zpočátku se mateřské mléko vytváří pomocí hormonu prolaktinu, kterému se jinak říká také „pečující hormon“. Proto je dobré, když je maminka s miminkem co nejvíc. Snažíme se také, aby maminka co nejdříve klokánkovala, a to i extrémně nezralé miminko na JIRP.
To ale není u předčasně narozených dětí tak jednoduché jako u dětí narozených v termínu…
Na naší stanici Rooming-in, tedy tam, kde mohou být maminky hospitalizovány společně se svými dětmi, máme dostatek lůžek. Maminky u nás mohou pečovat i o ta úplně nejmenší miminka, klidně i o ta, která jsou ještě na dechové podpoře. Několikrát denně klokánkují a přikládají k prsu, byť jde o nenutritivní sání. Oboje podporuje laktaci. Vždy ale samozřejmě záleží na zdravotním stavu dítěte. Efektivně sát je miminko schopno, až když dozraje a zesílí.
Brzy také učíme maminky orofaciální stimulaci miminka pro podporu správného sacího reflexu.
Co všechno můžete pro maminky udělat, jak jim můžete pomoci?
Po celou tuto – často dlouhou – dobu jsou sestřičky nápomocny maminkám a při nácviku kojení vycházejí z momentálního stavu dítěte. Personál je tu také pro to, aby maminku naučil nebát se pečovat o miminko… Maminky spolu se sestřičkami hledají cestu k plnému nebo alespoň částečnému kojení. Když se to podaří, máme z toho všichni upřímnou radost.
Ne vždy se ale kojit podaří, že?
Když se to nepodaří, můžeme si potom společně říci, že jsme pro to udělali všechno, ale příroda to někdy chce jinak. Nikdy ale nesmíme připustit, aby u maminky propukl pocit viny z nekojení…
Navíc buďme upřímní – ne každá žena také kojit chce…
Dokud žena nemůže dodávat své mateřské mléko, miminko je krmeno mlékem darovaným. Daří se vám vaši potřebu mléka pro nezralé novorozence pokrýt mlékem od dárkyň?
Pro děti narozené v pásmu extrémní nezralosti (pod 26. týdnem těhotenství – pozn. redakce) máme dárcovské mateřské mléko vždy. Středně a lehce nezralí novorozenci ho v každém případě dostávají v první dny po příchodu na svět. Ale je fakt, že kdyby bylo dárcovského mléka pořád dostatek, nemuseli bychom přijít s kampaní na podporu mateřských bank (úsměv).
Darují u vás mléko ženy po předčasném porodu?
Ano. Velmi nám – respektive miminkům – pomáhají maminky, které jsou na našem neonatologickém oddělení hospitalizovány spolu se svými dětmi a mají přebytky mléka.
Obecně – je dárkyň mateřského mléka dostatek?
Ne. Dárkyň není dost. U nás je to tak, že často jsou dárkyněmi maminky, které se naším oddělením jen mihnou a mléko darují jako výraz vděku za to, že mají zdravé a plně kojené dítě…
Pomůže kampaň na podporu bank mateřského mléka k tomu, že dárkyň bude víc?
Já pevně doufám, že naše kampaň to změní a dárkyň bude dostatek!
Vás předchází skvělá pověst. Nejedna maminka, která předčasně porodila v Českých Budějovicích, na vás vzpomíná a děkuje vám za kojení. Jak to děláte?
Na to byste se měla zeptat těch maminek. Moc jim děkuji za slova chvály (úsměv)! Nikdy to ale není jen o jednom člověku. Naše práce je nádherná, na nádherném oddělení a vždy jde o práci kolektivní. Za sebe ale mohu říci – ke každé mamince přistupuji podle jejího naturelu. Než začnu mluvit, nejprve jí naslouchám… Mohu ženu pouze vést, motivovat a inspirovat – jestli to chce vnímat, nebo ne, je už pak její volba. Maminka je pro mě vždy partner, máme totiž společný cíl – spokojené miminko.
Napsat komentář