Stále více rodičů předčasně narozených dětí se nás ptá, zda víme něco o nemoci covid-19 u původně nezralých dětí. Zeptali jsme se proto za vás odborníků z Centra komplexní péče při KDDL (VFN v Praze) a přinášíme odpověď MUDr. Jany Tukové, PhD. z Ambulance dětské pneumologie.
„Bedlivě sledujeme informace o průběhu nemoci COVID 19 u původně nezralých dětí. Z první jarní vlny se v rámci Evropské respirační skupiny (ERS) sbíraly údaje ohledně počtu a průběhu COVID 19 i u dětí z nezralosti či s diagnózou dysplázie. Do léta bylo referováno jen několik málo dětí, které vyžadovaly hospitalizaci a krátké podávání kyslíku. A to i v zemích jako je Itálie či Velká Británie, tedy těch, kde byl výskyt nemoci markantní. Nebyly údaje o potřebě plicní ventilace či tragickém průběhu onemocnění u této skupiny. Údaje za druhou vlnu zatím nemáme.
Z průběhu COVID 19 u dalších dětí s jinou diagnózou chronického respiračního onemocnění u nás i v dalších centrech zatím vyplývá, že zásadní je, jak dítě zvládá běžné ostatní virózy a aktivity denního života. Pokud dítě zvládá bez omezení běžnou fyzickou zátěž přiměřenou věku (je srovnatelné s vrstevníky), netrpí na dechové obtíže při respiračních infekcích či na velmi časté a dlouho trvající infekce a kašle, tak takové dítě by nemělo být ve zvýšené riziku těžkého průběhu nákazy.
V opačném případě by rozhodně bylo vhodné takové dítě objednat k vyšetření v plicní ambulanci či v případě její nedostupnosti v alergologické ambulanci, kde mají možnost vyšetřit spirometrii (u dětí nad 3-4 roky).“
Jak posilovat imunitu u dětí? Rady paní doktorky Tukové:
- Doplňovat vit. D. To platí obecně pro zimní období, nejen v období pandemie.
- Dodávat tělu nenasycené mastné kyseliny, nejlépe přirozeného původu. Ideální je kvalitní rybí olej.
- Důležitý je i vit. C. Pokud možno z přírodních zdrojů – jezte dostatek ovoce a zeleniny. V případě, že pro doplnění zvolíte doplňky stravy, nepřekračujte denní dávkování!
- Snažte se pobývat v přírodě s adekvátní fyzickou aktivitou.
- Pozvolně dítě otužujte.
- V domácnosti nepřetápějte.
- Máte-li doma velmi sucho, zvlhčujte vzduch. Zvlhčovač vzduchu ale používejte pouze krátkodobě. Při jeho dlouhodobém používání se v přístroji totiž mohou množit bakterie a plísně. Nemáte-li zvlhčovač, poslouží i mokrá plena nebo ručník.
- Několikrát denně krátce intenzivně vyvětrejte všechny místnosti v bytě. Tím, mimochodem, také zvýšíte vlhkost a zároveň snížíte riziko plísní.
- Omezte stres a posilujte vztahy s nejbližší rodinou. Psychická pohoda je velmi důležitá!
Napsat komentář