V řadách týmu Nedoklubka máme také jednu laktační poradkyni. Radka Divoká, která má na starost koordinaci pro nemocnici ve Zlíně se kojením zabývá již dlouho. Přinášíme vám její pohled na kojení předčasně narozených dětí.
Návodů, rad, omylů i mýtů je kolem kojení nespočet a jistě se každá maminka s mnoha z nich setká. Ať už na internetu nebo od svých blízkých.
Pokud ve Vás někdo přikrmuje nedůvěru sama v sebe, že s takovým a makovým tvarem bradavek rozhodně dítě nenakojíte nebo třeba že nekojit je dědičné- neposlouchejte je!
Vy a vaše děťátko tvoříte jedinečnou, naprosto unikátní dvojici
Věřte sobě i svému děťátku, naslouchejte rytmu vašeho miminka, naučte se vnímat jeho aktuální potřeby a mějte někoho, komu důvěřujete a kdo vám může být nápomocen, když s vámi cloumá koktejl hormonů a vy se necítíte v pohodě. Ať už to bude sestřička v nemocnici, kamarádka nebo laktační poradkyně.
Kdo je laktační poradkyně?
Laktační poradkyně prošla speciálním vzděláním, ne vždy je zdravotník, ale měla by mít příslušné znalosti, zkušenosti a empatii. Je tu pro Vás, je Vaší průvodkyní, mentorkou- budete- li chtít, trochu i kamarádkou a vrbou. Dokáže poradit se správnou technikou kojení, jak s tím malinkým uzlíčkem manipulovat a podpoří Vaše mateřské sebevědomí.
Dále dokáže poradit co dělat, když:
- prsa bolí a na bradavkách se tvoří praskliny
- miminko se špatně přisává a je neklidné
- máte pocit, že mateřského mléka je málo
- prsa jsou bolestivě nalitá
- potýkáte se se zánětem v prsu
Časté problémy s kojením novorozence
Nejčastěji se setkáváme u maminek fyziologických novorozenců, stejně jako předčasně narozených dětí s pocitem prázdných prsou, nedostatkem tvorby mateřského mléka.
Odsávání mateřského mléka
Laktace funguje na principu „poptávka určuje nabídku“, proto je doporučením číslo jedna kojení. Není- li ze zdravotních důvodů umožněno miminko přikládat k prsu a dochází k separaci miminka od maminky, stává se věrným parťákem mámy odsávačka mateřského mléka. Supluje sání miminka, stimuluje mléčné žlázy k tvorbě mléka, uvolňuje v těle oxytocin a díky ní se alternativním způsobem dostává k miminku maminčino mléko- to nejlepší co může miminko mít, strava tvořena „na míru“.
Tipy pro zvýšení laktace
Pokud časté kojení, případně odsávání není dostačující, přicházejí na řadu doplňky stravy jako jsou kapsle z Pískavice řeckého sena, vhodně zvolená homeopatika nebo v posledních letech rozšířené kinesiologické tapování, chcete- li česky Tejpy.
„Tejpování“
Kinesiotape z latiny kinesis – pohyb a tape – páska, jsou pružné bavlněné pásky s vlnovitě rozloženým lepidlem z přírodní pryskyřice, které se lepí na suchou, odmaštěnou kůži s určitým tahem a napětím. Obecně se používají na otoky, hematomy, bolesti kloubů a svalů, jizvy, ale také právě pro podporu tvorby mateřského mléka. Při kojení fungují tak, že fyzikálně stimulují mléčnou žlázu, nadzdvihují kůži, čímž zvětší prostor pod ním a tím zvyšují cirkulaci mateřského mléka. Jde o tzv. fasciální techniky tejpování.
Tejp necháváme nalepený maximálně 6 dní, poté pomalu odrolujeme z kůže a po 24 hodinách můžeme aplikovat znovu.
Přeji Vám co nejsnazší rozjezd laktace, mnoho zdraví a lásky. Radka
Autorkou textu je Radka Divoká.
Laktační poradenství Radka Divoká – tel. 739 111 423. Působí ve Zlínském kraji, zejména Zlín, Vizovice a okolí.
Napsat komentář