Eva Kuběnová je laktační poradkyně, která pracuje v olomoucké porodnici. Za svou práci získala na podzim roku 2018 ocenění od organizace Laktační liga za dlouhodobou podporu kojení a laktační poradenství. Eva Kuběnová také odpovídá na dotazy ohledně kojení v online poradně Novorozeneckého oddělení ve Fakultní nemocnici Omlomouc.
Kojení je právem dítěte a mělo by být umožněno všem novorozencům a to i novorozencům narozeným předčasně, neboť mateřské mléko je nenahraditelným zdrojem výživy, které se svým složením automaticky přizpůsobuje potřebám dítěte. První kapky mleziva (kolostra) obsahují řadu prospěšných látek, které již bezprostředně po narození mohou zejména nedonošeným dětem sloužit téměř jako lék. I předčasně narozené děti mohou být kojeny, vždy však záleží na stupni zralosti a zdravotním stavu dítěte. Sací reflex u předčasně narozených dětí zpočátku ještě nemusí být zcela vyvinut a také později může být koordinace sání, dýchání a polykání pro nezralé dítě obtížnější, takže kojení nebo dokrmování ze stříkačky na počátku nemusí být efektivní. V tomto období by však mělo být kojení podporováno včasným zahájením stimulace prsou pomocí odsávání, brzkým kontaktem ,,kůže na kůži“ maminky a dítěte při klokánkování a stimulačním přikládáním dítěte k prsu.
Odsávání mateřského mléka – důležitý krok ke kojení
Pro rozvoj a následné udržení laktace je prvních několik týdnů rozhodujících. Není – li se dítě schopno přisávat k prsu, je nutné co nejdříve po porodu začít stimulovat prsy k tvorbě mléka pravidelným odsáváním. Bezprostředně po porodu je možné odsávat ručně, následně pak může maminka využít elektrickou odsávačku, nejlépe dvoufázovou. Je důležité odsávat prsy tak často, jako by bylo dítě kojeno, neboť je tak tělo podporováno k další produkci mléka. Cílem tohoto častého odsávání je stimulace prolaktinu v době, kdy je tělo maminky připraveno tvořit velké množství mléka. Prvních několik dní může být odsáváno jen velmi malé množství, až po několika dnech se teprve tvorba mléka začíná zvyšovat. Z důvodu komplikovaného těhotenství, předčasného porodu, či poporodního stresu může být také u některých maminek nástup laktace opožděný. Neznamená to však, že maminka nebude schopna vytvořit dostatek mléka pro své dítě.
Klokánkování – láskyplné doteky, které léčí
Brzký bezprostřední kontakt mezi dítětem a mámou při klokánkování velmi významně napomáhá v péči o nezralého novorozence. Podstata klokánkování spočívá v tom, že dítě je přikládáno přímo na tělo maminky a je přikryto jejím oděvem. Tento těsný tělesný kontakt pomáhá zajistit základní potřeby dítěte, bezpečí i láskyplné přijetí a tím má pozitivní vliv na celkový vývoj dítěte. Kontakt ,,kůže na kůži“ s dítětem při klokánkování velice významně napomáhá i maminkám, neboť přináší zvýšenou sebedůvěru, pocit naplnění a pocit, že mohou něco pozitivního učinit pro své předčasně narozené dítě. Maminkám zlepšuje psychický stav a tím podporuje a zvyšuje tvorbu mateřského mléka, zvyšuje úspěšnost kojení a prodlužuje délku laktace. I extrémně nezralé dítě s nízkou porodní hmotností může být již včasně, po stabilizaci zdravotního stavu, v těsném tělesném kontaktu s maminkou přikládáno k prsu, aby cítilo vůni a chuť mateřského mléka.
O autorce: Eva více než patnáct let pracuje na Novorozeneckém oddělení FN Olomouc, posledních sedm let působí v týmu edukačních sester jako laktační poradkyně a lektorka předporodních kurzů. Má mnoholeté zkušenosti v problematice podpory laktace a kojení, které každodenně využívá ku pomoci kojícím maminkám.
LP says
Je to nejen výborná laktačni poradkyně a edukátorka, ale i skvělý člověk…