EFCNI přináší odpovědi na základní otázky týkající se předčasného porodu v době světové pandemie COVID-19. Narodilo se vám předčasně miminko právě v této složité době? Přinášíme vám odpovědi na otázky, které vás pravděpodobně napadají.
Jaké je riziko nemoci COVID-19 pro předčasně narozené děti?
Profesor Christoph Bührer, primář neonatologie v jedné z berlínských nemocnic v rozhovoru pro EFCNI řekl:
„Kojenci mají ve srovnání s dospělými mnohem nižší riziko nakažení novým virem. Navíc je méně pravděpodobné, že se u nich objeví příznaky nemoci COVID-19. V Číně bylo počátkem února 2020 identifikováno pouze 9 kojenců mladších jednoho roku. Přitom v té době byl celkový počet infikovaných lidí již více než 50 000. Žádný z kojenců s pozitivním výsledkem testu neměl závažné projevy nemoci, ani jeden nebyl přijat na jednotku intenzivní péče. Výsledky všech výzkumů nemoci jsou publikovány velmi rychle, proto lze předpokládat, že můžeme věřit vědcům, kteří říkají, že kojenci, ať již v termínu narození nebo předčasně narození, nejsou hlavním cílem viru. Pokud se infekce COVID-19 změní na pneumonii, mělo by se očekávat, že u předčasně narozených dětí s bronchopulmonální dysplázií se vyvinou závažnější příznaky (jako je dušnost, zvýšená rychlost dýchání nebo špatná oxygenace) než u zdravých plic, v ten moment by byl pacient testován na COVID-19. Přitom nemáme zprávy o nedonošených novorozencích s COVID-19, což nás uklidňuje.“
Přečtěte si příběh předčasně narozené holčičky, která porazila Covid-19!
Mohu se dotýkat svého miminka i v případě, že mi byla diagnostikována nemoc COVID-19?
Dotýkat se musíte! 🙂 Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje úzký kontakt a včasné výlučné kojení, protože pomáhá dítěti prospívat.
Nezapomeňte:
• při kojení používejte ochranu úst a nosu v podobě roušky
• noste stále roušku
• umyjte si důkladně ruce před a po manipulaci s miminkem a udržujte všechny povrchy čisté
Nebojte se sdílet místnost na spaní se svým miminkem.
(Zdroj: WHO )
Doporučuje se nosit v prostorách porodnice a na oddělení neonatologie roušku?
Nošení roušky snižuje pravděpodobnost, že osoby infikované COVID-19 rozšíří nemoc na ostatní. Nošením roušky vyjadřujete respekt ke zdraví ostatních, zejména zdravotních sester a lékařů pracujících v porodnicích. Velmi důležité je také dodržovat ostatní hygienická opatření, zejména mytí rukou mýdlem a vodou.
(Zdroj: WHO)
Co mohu udělat pro vztah s miminkem, od nějž jsem oddělen?
I když nemůžete být se svým dítětem tak, jak byste chtěli, stále existují možnosti, jak dát svému dítěti pocit důvěrnosti, pohodlí a bezpečí ze spojení s vámi.
Vaše novorozené dítě již zná váš hlas a vnímá vás i čichem. Zeptejte se proto personálu, zda byste mohli se svým miminkem telefonovat, případně je-li možné mu pomocí nějakého média přehrávat váš hlas. Na nahrávce mu vyprávějte pohádku, zazpívejte ukolébavku nebo jednoduše mluvte. Váš hlas pomáhá! Toto samozřejmě nenahradí blízkost, klokánkování a podobně, ale pomůže vám to překonat ty nejtěžší chvíle.
Jakmile spolu budete, zažijete vše úžasné – budete kojit, jemně miminko masírovat, hrát si s ním, radovat se z jeho přítomnosti… To vše na vás čeká.
Zeptejte se personálu, co můžete udělat pro to, abyste byli svému miminku co nejblíže, jak to jen situace dovoluje.
Nezapomínejte v této těžké době ani na vlastní pohodu! WHO doporučuje, aby rodiče, kteří jsou odděleni od svého miminka v důsledku pandemie měli k dispozici odborně vyškolený personál, který může pomoci v psychicky náročných chvílích. Nebojte se požádat o odbornou pomoc.
Za Nedoklubko máme pro vás ještě jeden vzkaz: Neváhejte se obrátit na nás nebo na komunitu rodičů předčasně narozených dětí. Nejste v tom sami! Jsme s vámi!
Co dělat, když jste zcela ochromeni tím, že jste se stali rodiči předčasně narozeného miminka a k tomu vás paralyzuje strach, že jej nakazíte nemocí COVID-19?
Je zcela přirozené, že se v této situaci cítíte ochromeni. Pokuste se ale zmírnit svůj stres, zmenšit míru úzkosti. Podaří-li se vám to, bude to mít příznivý vliv i na stav vašeho miminka.
Najděte si chvilku pro sebe, zkuste si něčím udělat radost. Nezapomínejte dostatečně jíst, spát, i to vám může pomoci ponechat si řád a v současné situaci vás to uklidní.
Psychologové, sociální pracovníci nebo speciálně vyškolení zdravotníci vám mohou pomoci vyrovnat se s šokem. Stejně tak rozhovory s týmem neonatologie, kde se starají o vaše miminko mohou být užitečné. Nebojte se si o tom, co se stalo povídat s přáteli, rodinou – máte-li chuť o tom mluvit.
V naší Facebookové skupině Nedoklubko-Nejste v tom sami jsou rodiče, kteří jsou na tom jako vy. Spojte se s nimi. Hledejte pochopení u těch, kteří prožívají to samé co vy.
V angličtině existuje i pěkné video plné rad.
Pravděpodobně vás napadá i eventualita, že zdravotník na neonatologii bude pozitivní na COVID-19.
Každý zdravotnický pracovník, u kterého bylo zjištěno, že je pozitivní na COVID-19, bude v pracovní neschopnosti po dobu nejméně 14 dní. Po uplynutí této doby bude znovu proveden test. Protože však každý zdravotník může být nevědomky pozitivní na COVID-19, aniž by měl příznaky zdravotní sestry a lékaři na neonatologiích se chovají tak, aby zabránili eventuálnímu šíření viru.
A věděli jste, že inkubátory, kromě toho, že udržují předčasně narozené děti v teple, je navíc chrání před kapénkami poletujícími ve vzduchu, čímž mohou pomoci zabránit přenosu viru?
Vaše starší děti nemají šanci vidět svého nového sourozence.
Starší sourozenci by neměli zůstávat stranou události, která jim – i když trochu složitě – přináší sourozence. Vysvětlete svým starším dětem situaci dětskou řečí. Povzbuďte je třeba, ať namalují svému novému sourozenci obrázek. Vyfoťte své maličké miminko a představte jej jeho sourozenci alespoň skrz fotografii.
Nezapomínejte trávit čas i se svým starším dítětem (staršími dětmi). Naplánujte si společné chvíle. Vidíte-li, že starší dítě nová situace trápí, mluvte s ním o jeho pocitech, obavách. Chápejte jej.
Nedoklubko vydalo omalovánky Devatero sil, které provází miminka do dlaně. Obrázky představující lásku, odhodlání, bojovnost, víru, důvěru, porozumění, naději, pokoru a vděčnost čekají na vymalování. Skrze naše omalovánky můžete dětem vysvětlit, jak to s jejich novým sourozencem je a povzbudit je, že vše bude v pořádku.
Zdroj: https://www.glance-network.org/nicu-family-centred-care/
Co je GLANCE?
Global Alliance for Newborn Care – je globální síť zastupující zájmy předčasně narozených dětí a dětí narozených nemocných a jejich rodin. Cílem programu je zlepšit zdraví novorozenců a matek po celém světě, zajistit odpovídající péči ve všech prostředích a umožnit každému rodiči přístup k informacím potřebným pro rozhodování před početím dítěte, během těhotenství, při porodu i po něm a během následující péče po propuštění z porodnice.
Narodilo se vám předčasně miminko nyní, v čase pandemie COVID-19? Sdílejte s námi vaši zkušenost. Napište nám, zda máte neomezený přístup na oddělení neonatologie, jestli jste dostali náš dárek v podobě háčkovaného srdíčka, časopisu Nejste v tom sami, chobotničky a omalovánek💜 Sdílejte fotografie na našem Facebooku. Za každou fotku a kompletní odpověď vám pošleme tři poslední čísla časopisu a naši knížku Vítej, kulíšku! Děkujeme, že pomáháte s námi!
Fotografie, které jste nám již poslali:
Lucka says
Zdravím, jsem jsem maminkou 1,5 letého syna a nyní jsem musela akutně porodit mono-bi holčičky 30+1. Šílený strach, jestli to zvládnou a najednou další rána – covid pozitivní. Takže holky se narodily v pátek a já je ještě ani neviděla, jelikož jsem v izolaci na pokoji a čekám až pomine 10 dní (bez příznaků) a budu je moci konečně vidět naživo. Kdo nezažije tu bezmoc, nepochopí. Doufám jen, že už bude jen lépe a holky to všechno zvládnou.