Co je žloutenka? Žloutenka je žluté zabarvení pokožky, způsobené vysokými hladinami bilirubinu.
Mnoho dětí má žloutenku nejméně několik dní nebo týdnů po narození. Asi 80% předčasně narozených dětí má v prvních dnech života žloutenku.
Jaká je příčina? Bilirubin je "odpadní produkt" - chemická látka, pocházející z rozkladu hemoglobinu (molekula v červených krvinkách, která přenáší kyslík) a uvolňuje se do krve z červených krvinek. U starších kojenců nebo dospělých se bilirubin odbourává játry. U novorozenců může trvat několik dní, než začnou játra správně pracovat, a bilirubin se tak v těle hromadí. U některých dětí se červené krvinky rozpadají snadněji než je obvyklé, například právě u předčasně narozených dětí, a to v případě infekce a(nebo) pokud existuje neslučitelnost krevních skupin mezi matkou a jejím dítětem.
Navzdory těmto závažným příčinám většina novorozenců, kteří žloutenku prodělají, nemá žádný závažný problém a v momentě, kdy játra začnou správně pracovat, žloutenka se sama upraví.
Jak je žloutenka diagnostikována? Přestože úroveň žloutenky může být snadno pozorována očima, lékaři měří hladinu bilirubinu v krvi, aby mohli účinně vést vhodnou léčbu. Lze také použít speciální přístroj, který se nazývá bilirubinometr.
Pokud se žloutenka objeví brzy po porodu(v první den), hladina bilirubínu v krvi je velmi vysoká nebo trvá dlouhou dobu, zjišťují lékaři, zda pro tento stav neexistuje závažná příčina. To obvykle zahrnuje odebrání vzorků krve nebo moči. Někdy může být nezbytné játra vyšetřit ultrazvukem.
Jaká je léčba? Většina dětí, trpících žloutenkou nemusí být žádným způsobem léčena. Pokud se hladiny bilirubin stanou vysokými, nejběžnější léčbou žloutenky je terapie modrým světlem, které pomáhá přeměnit bilirubin na formu, která se vylučuje močí. Na oči dítěte jsou umístěny měkké štíty nebo podložky, které je chrání před poškozením. Krev dítěte je obvykle testována v určitých časových intervalech, aby se zkontrolovalo, zda hladina bilirubinu klesá.
Ve vzácných případech těžké žloutenky může být nezbytné provést krevní výměnu. Při tomto postupu se krev dítěte odstraní a okamžitě nahradí kompatibilní darovanou krví. Výměna transfúzí se však provádí velmi málo ve srovnání s minulostí, protože fototerapie je obecně velmi účinná.