Co je plicní hypertenze? Krevní tlak v tepnách a tlak v plicích je během těhotenství podobný. Po porodu se tyto dva systémy oddělí a plicní okruh pracuje po zbytek života při nižším tlaku, ve srovnání se zbytkem systému.
Plicní arterie přenáší krev z pravé strany srdce do plic. V některých situacích plicní tlak po narození zůstává stejný jako krevní nebo dokonce stoupá, což je nazýváno plicní hypertenzí.Tato situace může vést ke zdravotním problémům v závislosti na tom, zda se objeví náhle (akutní) nebo zda trvá déle (chronické).
Nemoc je u kojenců velmi vzácná. Přibližně 1 - 2 z 1000 novorozenců může být postiženo plicní hypertenzí. Někdy doprovází asfyxii nebo bronchopulmonální dysplázií.
Jaká je příčina? Plicní hypertenze se může vyskytnout jako součást závažného akutního onemocnění nebo může být chronická v důsledku závažného plicního onemocnění nebo PDA. Extrémně vzácně se vyskytuje sama o sobě, kdy se stav nazývá idiopatická plicní hypertenze.
Jak je diagnostikována? Obvykle je diagnostikována po ultrazvukovém vyšetření (echokardiografie).
Jaká je léčba? Plicní hypertenzi lze léčit např. použitím vysokofrekvenční oscilační ventilace (HFOV). Je možné také použít inhalačního oxidu dusnatého. U dětí narozených v termínu je plicní hypertenzce velmi zřídka rezistentní na běžnou léčbu. V těchto případech jsou děti odkázány na komplexní léčbu, označovanou jako ECMO.