Raná péče
Mgr. Karla Němcová
Vedoucí pobočky Společnosti pro ranou péči
Brno
Pokud se dítě narodí předčasně nebo lékař rodičům sdělí, že jejich dítě bude mít vážné zdravotní komplikace, ocitají se v situaci, kterou neplánovali, neočekávali, cítí se sami a nemají s kým sdílet své obavy. Místo běžných radostí a starostí se do popředí každodenní péče dostává strach o zdraví dítěte, nejistota, jak se dítě bude vyvíjet. Rodiče chtějí pro zdravý vývoj svého dítěte udělat maximum. Často kromě zvýšené zdravotní péče je třeba myslet i na podporu psychomotorického vývoje. Nejintenzivnější rozvoj dítěte nastává v raném období a je důležité, aby předčasně narozené děti dostaly správné podněty ve správnou dobu, a tak byl podpořen jejich zdravý vývoj. Dítě se učí v prvních měsících života poznávat svět a zrak se stává jeho hlavním pomocníkem, po narození se učí vidět (vnímat zrakem), podobně jako se učí mluvit nebo chodit. Pokud nemá dítě dostatek zrakových podnětů a zkušeností, pak nezíská potřebné informace o okolním světě, nemůže se učit nápodobou, netvoří si zrakové představy a je omezeno v sociálním kontaktu.
Rodinám předčasně narozených dětí pomáhá raná péče, preventivní sociální služba, která provází rodiny s dětmi, jejichž vývoj je ohrožen v důsledku nepříznivého zdravotního stavu nebo je zdravotně postižené. Po celé republice se nacházejí pracoviště rané péče, které jsou svojí specializací zaměřeny na podporu rodičů a jejich dětí. Rodiny raná péče provází po dobu nezbytně nutnou, spolupráce může být krátkodobá do 1 roku dítěte a nejvýše však do 7 let věku dítěte. Služba je bezplatná a podpora probíhá v domácím prostředí rodiny.
Společnost pro ranou péči v rámci své podpory nabízí včasnou zrakovou stimulaci, která může vývoj dítěte významně podpořit. Stimulace je vždy přizpůsobena věku dítěte, jeho schopnostem a dovednostem. Rodiče, jako nejlepší odborníci na své dítě, hrají ve spolupráci s ranou péčí významnou roli. Podporu rodinám poskytují terénní pracovnice, které bezplatně dojíždějí za rodinou 1× měsíčně do domácího prostředí. Mají dostatek času na podporu psychomotorického vývoje, zrakovou stimulaci, věnují se i rodičům. Vyslechnou obavy, pomáhají překlenout kritické životní období a zorientovat se v nečekané životní situaci. Součástí provázení je povzbuzení, pochvala, ale i sdílení a pochopení. Vědomí, že rodiče nejsou na vše sami, je často důležitým nástrojem podpory v této životní situaci.
Pokud máte obavy z vývoje svého miminka, neváhejte ranou péči nezávazně kontaktovat. www.ranapece.cz
Ohlédnutí naší klientky: „
„Můžu za to, co je s mým miminkem v nepořádku? Proč se tohle stalo právě mně? Co jsem udělala špatně? Kdybych víc odpočívala, víc se hlídala, vyhýbala se stresu, bylo by to dnes jinak?
Znáte tyhle otázky... Moc, moc dlouho mi trvalo, než jsem se z nich vymotala, než jsem se přestala obviňovat a řekla si – nemůžu za to. Je to prostě tak, takhle jsou rozdané karty a já udělám, co umím nejlepšího.
Začala jsem si pěstovat pozitivní přístup. Náš Martínek se sice narodil v 30. týdnu, vážil 1 050 g, kvůli hydrocefalu má voperovaný V-P shunt, teď ve 13. měsících ještě nesedí a váží jen 6 250 g, ale dá se na to dívat i jinak. Je to bojovník, který dokázal, že prostě přežije. Má obrovskou vůli už od narození. Cvičíme Vojtovu metodu, díky ní se už dokáže například dostat za svou oblíbenou hračkou přes celý obývák. Že nesnědl k obědu plnou misku? Na svačinu si dá třeba o jogurt víc. Je maličký? Dobře se mi s ním cvičí a je mrštný. Zdá se hubený? No nemá na sobě ani gram přebytečného tuku. Čtyřikrát denně Vojtova metoda, to je přece zátěž pro vrcholového sportovce. Zase jsem z doktorů nedostala žádnou prognózu? Aha, a zase žasli, kam až jsme to dotáhli.
Došla jsem k tomu, že se musím dívat dopředu, ale ne zas moc dopředu. Stanovovat si, jak říká naše vynikající fyzioterapeutka, blízké cíle. Občas si vypíšu i cílové prémie. No popravdě hlavně tehdy, když vím, že na ně dosáhnu. 🙂 Svůj domácí kolotoč se snažím vidět ne jako nekončící kruh, ale jako spirálu, samozřejmě směrem vzhůru. A taky na to všechno nejsem sama. Mám šikovnou, jedenáctiletou dceru, která mi moc pomáhá, a s Martínkem začínají být správná dvojka. Mám zlatého manžela, který se o nás stará. Mám chápavé kamarádky, které mě podrží. Díky naší bezvadné poradkyni rané péče vím, kam se obrátit pro tu nejlepší odbornou pomoc.
Vím, že je důležité nebýt na sebe zlá, když něco nestihnu. A opravdu nejde mít nad vším kontrolu a všechno stoprocentně zvládnout. Já jsem v rámci „vypnutí“ vyrazila včera s dcerou na vyjížďku koňmo a dnes se odměňuji odpočinkem, neboť mé poslední slušné jezdecké zkušenosti se datují do doby zhruba před 20 léty a 20 kily... No ale to ráno v lese na koňském hřbetě opravdu stálo za to. Konečně jsem pochopila význam přísloví – pozdě bycha honit. Už se neobviňuji. Vyhlásila jsem si amnestii.
Rodiny, kterým se narodí dítě předčasně, se ocitají v situaci, kterou si neplánovaly, neočekávaly a jsou v nejistotě, jak se bude jejich miminko vyvíjet, jaká ho čeká budoucnost.
V centru pozornosti by mělo být dítě a jeho rodina, kterou podporuje multidisciplinární tým odborníků z různých oblastí. Společnost pro ranou péči proto usiluje o aktivní spolupráci s neonatology, kteří jako první mohou rodinám předčasně narozených dětí zprostředkovat ranou péči, komplexní odbornou podporu celé rodiny.
Ve dnech 11.–12. září jsme prezentovali přínos a metody práce rané péče na Hanákových dnech, setkání neonatologů v Brně, a to jak lékařům, tak sesterské sekci. V přednášce „Včasná podpora rodin u neonatologických pacientů a význam zrakové stimulace“ jsme představili ranou péči, včasnou, odbornou a bezplatnou pomoc, která poskytuje rodinám kontinuitu v péči po propuštění do domácího prostředí. Pomáhá rodinám v krizi zorientovat se v systému zdravotnictví, školství a sociální podpory a zároveň ukazuje rodičům, jak mohou v domácím prostředí své dítě rozvíjet.
Hanákovy dny navštívilo na sto účastníků z neonatologických pracovišť po celé ČR a my jsme rádi, že jsme jim službu rané péče mohli znovu připomenout. Společně tak dokážeme dostat odbornou pomoc k dětem už během prvních dnů či týdnů po narození. A tím jim dát do života lepší start.
U dětí, které se narodí předčasně, je ohrožený jejich zdravý vývoj. Včasnou zrakovou stimulací a podporou psychomotoriky je možné zdravotním komplikacím předcházet.
Někdy se miminko narodí dřív, než jste čekali. A taky dřív, než se stačilo pořádně vyvinout.
„Díky současné úrovni porodnické a neonatologické péče lze s úspěchem zachránit děti narozené už v období 22.–23. týdne těhotenství. Pojem zachránit s úspěchem vnímáme tak, že jde nejen o záchranu života, ale především další vývoj dítěte bez trvalých následků. Je však třeba zdůraznit, že u těchto novorozenců je právě riziko trvalých následků stále nezanedbatelné,“ říká MUDr. Milan Hanzl, Ph.D., primář neonatologického oddělení a perinatologického centra intenzivní péče Nemocnice České Budějovice.
Musí se vaše miminko potýkat s obtížným životním startem? Potřebujete odborníka, který vás vyslechne, podpoří a poskytne vám informace?
Raná péče je tu pro vás v nečekané situaci.
Nedonošené miminko je nutné podporovat v jeho vývoji.
Umíme vám pomoci
- Mezi zdravotními komplikacemi nedonošených dětí se objevují smyslové obtíže, což se týká zejména zrakového vnímání. „U dětí je vždy naděje na zlepšení,“ připomíná oftalmolog MUDr. Milan Odehnal.
- Jak miminko vidí
Miminko se nerodí s plně vyvinutým zrakem, vývoj vidění pokračuje až do šesti let věku. Hned po porodu se u něj začíná objevovat světlocit neboli schopnost vnímat zrakem rozdíl mezi světlem a tmou. Dítě obrací hlavu za zdrojem světla, upoutá ho třeba zářivka či okno. Nejprve se dívá převážně periferně (do stran) a teprve asi od druhého týdne i centrálně (před sebe). Fixovat (zaměřit pohledem) lidský obličej dokáže jen velmi krátce a pohyb vnímá spíše ve vodorovné rovině (ze strany na stranu).
Kolem jednoho měsíce dokáže fixovat předměty střídavě vždy jedním okem, okolo dvou měsíců věku již umí fixovat oběma očima, navazuje oční kontakt a projevuje zájem o pohyby rtů člověka, který k němu mluví. Sleduje hračky zavěšené nad postýlkou a vnímá pohyb i ve svislé rovině. Ve třech měsících již intenzivně reaguje na pohyb, začíná pozorovat pohyb vlastních rukou. Prodlužuje se vzdálenost, na kterou vidí, zlepšuje se ostrost vidění.
V půl roce již dítě využívá zorné pole v celém rozsahu a to, co vidí každým okem zvlášť, spojuje v jeden vnímaný obraz. Do jednoho roku se zrakem bezpečně orientuje v domácím prostředí, poznává známé osoby a dívá se z okna. Kolem tří let věku se upevní schopnost vidět oběma očima a vývoj ostrosti vidění je téměř u konce. Definitivně je ukončen v pěti až šesti letech.
I rodiče potřebují podporu – sociální služba rané péče není jen pomoc pro vaše dítě, ale pro celou rodinu. Rodiče získají informace a odborné poradenství, které jim zajistí jistotu a podporu v péči o dítě.