Centrum vývojové péče v Plzni
MUDr. Monika Kepková
Vedoucí lékařka Centra vývojové péče a JIP Neonatologického oddělení
FN Plzeň
Centrum vývojové péče (CVP) v Plzni je specializovaná ambulance při Neonatologickém oddělení ve Fakultní nemocnici v Plzni. Poskytujeme komplexní péči rizikovým novorozencům z Plzeňského a Karlovarského kraje. Naše pracoviště má více než dvacetiletou tradici. V nedávné době prošlo rozsáhlou modernizací, je vybavené kvalitní přístrojovou technikou. Komfortní interiér zdobí moderní herní prvky tak, aby se u nás pacienti i jejich rodiče cítili dobře.
Do sledování zařazujeme novorozence s rizikem nebo již patrnou poruchou vývoje. Jedná se o novorozence nedonošené, hypotrofické, po prodělané porodní asfyxii (nedostatku kyslíku), po závažné infekci, s vrozenými vývojovými vadami, genetickými syndromy, chronickým plicním onemocněním a jiné. Sledujeme klinický stav, růst a psychomotorický vývoj dítěte. Výhodou je, že ambulantní sledování v CVP navazuje na spolupráci lékaře, fyzioterapeuta i psychologa během hospitalizace na novorozeneckém oddělení JIP a JIRP. To zajišťuje kontinuitu péče a dobrou kvalitu spolupráce, která v případě potřeby trvá až do předškolního věku dítěte.
U předčasně narozených či nemocných novorozenců je určité riziko postižení v oblasti motorické, senzorické i mentální. Po vyřešení aktuálních zdravotních komplikací je novorozenec propuštěn z jednotky intenzivní péče domů. Pro rodiče končí velmi náročné období, ale velký kus práce je ještě čeká. Naším cílem je sledovat psychomotorický vývoj, včas zachytit jeho odchylky a vhodnou intervencí dítěti zajistit optimální vývoj, a tím minimalizovat následky perinatální zátěže. Jde o náročný proces, na kterém závisí kvalita dalšího života sledovaných dětí.
Kromě klinických a laboratorních vyšetření provádíme vyšetření sonografická a rentgenová. Přímo v prostorách CVP máme ambulanci neurologa, fyzioterapeuta, dětského psychologa, logopeda a speciálního pedagoga. Toto uspořádání je výhodné nejen pro děti a jejich rodiče, ale umožňuje specialistům konzultovat problematiku z hlediska svých odborností přímo u konkrétního pacienta. V rámci fakultní nemocnice spolupracujeme s odborníky ostatních oborů, jako jsou například ortoped, chirurg, endokrinolog, gastroenterolog, nutriční terapeut, stomatolog, oční lékař a další. Samozřejmostí je i úzká spolupráce s praktickými dětskými lékaři.
Velmi důležitá je podpora rodičů, kterým se porodem předčasně narozeného nebo nemocného dítěte zcela změnil život. Pravidelná komunikace může napomoci snížit jejich úzkost a obavy o vývoj dítěte. Naší snahou je vysvětlit jim aktuální stav, obtíže a usnadnit pochopení potřeb jejich dítěte. Učíme rodiče správně dítě motivovat k dosažení maxima jeho schopností. V případě poruchy vývoje v oblasti tělesné, pohybové, duševní i smyslové se snažíme dítěti usnadnit integraci do rodiny, vzdělávacího systému a společnosti. Chceme ujistit rodiče, že v této těžké situaci mají při sobě tým odborníků připravený jim pomoci.
Velkou odměnou za naši práci a motivací je vidět spokojené rodiče a pokroky ve vývoji jejich dětí. Znamená to pro nás důležitou zpětnou vazbu.