Organizace perinatální péče v ČR, centralizace rizikových těhotných, transport „in utero“.
MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D.
Lékařka neonatologické JIRP
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Česká neonatologie má ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi nadprůměrné výsledky neonatologické péče. Jedním z důvodů je velmi dobře zorganizovaný třístupňový systém péče, který byl ustanoven v 90. letech minulého století. Jeho základem je transport všech rizikových těhotných na pracoviště vyššího typu (tzv. transport „in utero“ – s dítětem v děloze). Díky tomu se více než 90 % nezralých novorozenců narodí přímo na pracovišti, které má s péčí o předčasně narozené děti dostatek zkušeností. Toto opatření významně zvyšuje šanci nezralého dítěte na přežití bez závažného postižení.
Neonatologická pracoviště jsou obvykle součástí porodnic, nebo dětských oddělení a jsou organizována do tří stupňů:
Pracoviště I. stupně – regionální pracoviště. Zajišťují poporodní péči o zdravé a donošené, nebo jen lehce nezralé novorozence. Péči o novorozence narozené na těchto odděleních zajišťují převážně pediatři, celodenní přítomnost lékaře specialisty, neonatologa, není běžná. Předčasně narození novorozenci a novorozenci se závažnými komplikacemi narození na těchto odděleních jsou po porodu převáženi na pracoviště II. a III. stupně, anebo na oddělení dětské intenzivní a resuscitační péče.
Pracoviště II. stupně – intermediární centra. Obvykle jsou spádovými pracovišti pro pracoviště I. stupně. Zajišťují péči o středně nezralé novorozence, tedy o předčasně narozené děti od 32. týdne těhotenství. Jsou schopna zajistit krátkodobou podporu dýchání, nemají však vybavení pro dlouhodobou intenzivní péči. Péči zajišťují pediatři a neonatologové.
Pracoviště III. stupně – perinatologická centra. V rámci ČR je jich celkem 12 a řeší nejzávažnější stavy a komplikace u novorozenců. Poskytují péči těžce a extrémně nezralým novorozencům a kriticky nemocným novorozencům. Mohou zajistit i dlouhodobou intenzivní péči včetně umělé plicní ventilace, podpory oběhu a nitrožilní výživy. Perinatologická centra bývají často součástí porodnic ve velkých fakultních nemocnicích. Kromě toho, že poskytují léčebnou péči, mají často také výzkumnou a vzdělávací roli. Péči zajišťují převážně neonatologové nebo pediatři pracující pod dohledem neonatologů.
Seznam všech perinatologických center v ČR najdete v kapitole Důležité kontakty v závěru této knihy.
Překlad již narozeného novorozence na pracoviště vyššího typu
Převoz čerstvě narozeného novorozence je poměrně náročný proces, musí pro něj přijet speciální sanitka vybavená transportním inkubátorem spolu s neonatologem a dětskou sestrou vyškolenou v intenzivní péči o novorozence (tzv. převozová služba novorozenců). Nemocní a nezralí novorozenci obvykle vyžadují během transportu umělou plicní ventilaci a další přístrojovou podporu. Novorozenci, kteří musí být po porodu překládáni na jiné pracoviště, mají vyšší riziko vzniku různých komplikací a také vyšší úmrtnost, než kdyby se narodili rovnou na cílovém pracovišti. Dalším problémem překladu již narozeného novorozence je fakt, že obvykle bývá na jiné pracoviště přeložen sám, bez matky, která zůstává hospitalizovaná na původním pracovišti. Taková separace samozřejmě vede k výraznému zhoršení psychického stavu matky, ztrátě laktace apod. Z těchto důvodů je vždy výhodnější překlad matky ještě před porodem (překlad „in utero“).