Co vás čeká na oddělení rizikového těhotenství
Autor: MUDr. Andrej Černý
Gynekolog-porodník
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Oddělení rizikového těhotenství (dále jen RT) je obvykle celé lůžkové oddělení, nebo alespoň několik pokojů (v případě menších nemocnic), kde se soustřeďují těhotné s celou řadou obtíží. Nemusí se vždy jednat pouze o hrozící předčasný porod. Velké množství pacientek je hospitalizovaných např. z důvodu infekcí nebo jen a čistě preventivně (riziko krvácení při vcestném lůžku, vysoce rizikové formy vícečetného těhotenství atd.). Důvodem hospitalizace na oddělení RT na klinice v perinatologickém centru intermediární nebo intenzivní péče je ve velkém procentu případů to, aby v případě jakéhokoliv ohrožení byla okamžitě dostupná specializovaná péče o novorozence. Některé pacientky sice argumentují blízkostí bydliště k nemocnici, ale mnoho zdraví a život ohrožujících stavů vzniká velmi náhle, proto je lepší „být připraven“.
Po přijetí na oddělení rizikového těhotenství absolvuje pacientka obvykle nejprve krátký administrativní pohovor se sestrou nebo porodní asistentkou. Dále následuje pohovor s lékařem, který se pacientky zeptá na anamnézu a další potřebné informace, pacientku vyšetří nebo naplánuje další vyšetření. Nezbytnou součástí vstupního pohovoru musí být také poučení pacientky, jaký je důvod jejího pobytu a jak dlouho na oddělení bude. Pacientka si musí být vědoma, že délka pobytu je mnohdy žádoucí co nejdelší, jindy má plánované ukončení, ale jelikož se zdravotní stav může změnit z minuty na minutu, ne vždy je možné podle tohoto plánu postupovat.
Pokud je možné příčinu hospitalizace vyřešit (např. vyléčením infekce), lze pacientku propustit. V některých případech je možné vystavit tzv. propustku, tedy propuštění pacientky na několik hodin s návratem večer zpět na oddělení. Některé nemocnice ale tuto možnost nemají, resp. některé pacientky nelze pustit z dohledu z důvodu vysokého rizika komplikací.
Pacientky mají možnost přijímat návštěvy, ale tady se prosím podrobněji informujte u personálu. Ne vždy je možná návštěva u lůžka pacientky na pokoji, pouze ve společné místnosti nebo na chodbě, případně mohou být návštěvy omezeny návštěvními hodinami.
Osoby a obsazení
Na oddělení RT můžete natrefit na velké množství personálu, většinou je pozice rozlišena barvou jmenovky nebo oblečení:
- Mladší lékaři – tzv. sekundáři – sepisují příjmová vyšetření, navštěvují pacientky při vizitách, provádějí základní vyšetření, plánují základní postupy v průběhu hospitalizace.
- Starší lékaři – vedoucí oddělení – konzultují postupy mladších lékařů, plánují a provádějí některá složitější vyšetření nebo postupy. Někdy mají vědecko-pedagogický titul – asistent, docent, profesor.
- Neonatolog – lékař pečující o novorozence – na oddělení většinou konzultuje s pacientkami další postup po narození, objasňuje rizika patologických stavů pro novorozence apod.
- Lékaři jiných specializací – obvykle konzultují a radí s postupy pacientek s jinými než porodnickými patologiemi (např. internista, nefrolog, neurolog, psychiatr…).
- Porodní asistentka – ženská sestra – sestra vzdělaná v oblasti gynekologie a porodnictví.
- Sestra – od porodní asistentky se liší většinou znalostmi (ale nemusí být pravidlem) a kompetencemi v případě vedení porodů.
- Nutriční terapeut – má na starosti výživu pacientek, zejména v případě komplikací (potravinové alergie, metabolické vady).
- Fyzioterapeut – pomáhá s rehabilitací pacientek na lůžku.
- Pomocný personál – sanitář, uklízečka.
Režim oddělení
Režim oddělení je rámcově stejný pro všechna oddělení RT.
Ráno po probuzení porodní asistentky a sestry měří tzv. vitální funkce (tlak krve, pulz, teplotu) a některé jiné parametry (ozvy plodu), dále rozdávají ranní léky nebo odebírají krev na plánovaná vyšetření. Poté lékařská vizita kontroluje pacientky, ptá se na jejich aktuální zdravotní stav, popisuje plán dne, nastávající vyšetření apod. V průběhu návštěvy porodní asistentky nebo lékaře je vhodné popsat všechny obtíže, které pacientka má nebo od poslední vizity měla, pacientka také může klást dotazy ohledně dalšího postupu.
Je zvykem, že alespoň jednou týdně oddělením projde tzv. velká vizita, tedy pacientky navštíví vedoucí pracovník kliniky.
V průběhu dne pacientky mohou absolvovat celou řadu různých dílčích vyšetření, každé s různou frekvencí opakování:
- měření krevního tlaku, pulzu a tělesné teploty,
- kontrolu ozev (tepu) plodu,
- kontrolu plodu pomocí tzv. kardiotokografu (CTG),
- měření hmotnosti pacientky (u preeklampsie),
- měření příjmu a výdeje tekutin (u preeklampsie),
- odběry krve nebo moči ke zjištění laboratorních parametrů,
- ultrazvukové vyšetření – tzv. biometrie (odhad hmotnosti plodu), cervikometrie (měření délky děložního hrdla) nebo měření průtoků krve cévami plodu,
- vyšetření na přítomnost mikroorganismů – tzv. kultivace z moči nebo z pochvy,
- další vyšetření jako například měření hladiny fetálního fibronektinu (u rizika předčasného porodu).
Některé pacientky mají předepsaný tzv. klidový režim nebo absolutní klid na lůžku (včetně hygieny a toalety). V jejich případě je nezbytné tento režim dodržovat – porušení může vést ke zhoršení stavu (např. krvácení apod).
Na pracovištích věnujících se vědecké práci se může stát, že je pacientkám nabídnuta účast ve studiích a výzkumech. Zapojení je velmi vítané, protože i když nepomůže dané pacientce, většinou dílčím způsobem pomůže těhotným v budoucnosti.
Kromě vyšetření se na odděleních RT samozřejmě provádí i léčba patologií v těhotenství – patří sem snaha o oddálení předčasného porodu, léčba infekcí, vysokého tlaku, cukrovky apod. Nezbytnou součástí léčby nemocí v těhotenství bývá i zajištění plodu před porodem samotným podáním tzv. kortikosteroidů, které umožní rychlejší uzrání plicní tkáně, a tedy lepší adaptaci novorozence po porodu. Jelikož ne vždy je léčba možná, respektive může mít i nežádoucí účinky, konkrétní možnosti by měl pacientce vysvětlit při zjištění onemocnění lékař.