Mateřské mléko (MM) je jedinou fyziologickou potravou novorozence a kojence. Jestliže dítě nemůže být z jakýchkoliv důvodů kojeno, měla by mu být poskytnuta plnohodnotná náhrada.
K tomuto účelu začaly ve světě při nemocnicích vznikat banky mateřského mléka. První, kdo formuloval myšlenku o konzervaci mateřského mléka byl pražský pediatr Epstein. Bylo to v roce 1907 a za 2 roky na to vznikla banka lidského mléka ve Vídni. Získávání a zpracovávání MM je finančně i fyzicky velmi náročná práce, která si zasluhuje uznání a úctu celé společnosti.
Mateřské mléko je nenahraditelným zdrojem výživy, které se svým složením přizpůsobuje potřebám miminka. Pro nedonošené děti je mateřské mléko lék.
V České republice jsou jen 4 banky mateřského mléka: Praha – ÚPMD, Hradec Králové, Most a České Budějovice. Každá nemocnice ve které se nachází banka mateřského mléka má vypracovanou strategii pro manipulaci a skladování mléka a zdravotnický personál je pravidelně školen v této problematice. Tato strategie musí být každým rokem revidována a podepsána zdravotníkem pověřeným vedením mléčné banky a epidemiologem nemocnice. V bance se provádí mikrobiologické vyšetření, vyšetření tučnosti a vyšetření na bílkovinu kravského mléka a dále se mléko pasterizuje.
Mateřské mléko hraje nezastupitelnou roli ve výživě novorozence z hlediska nutričního, terapeutického i preventivního.
Mateřské mléko má z vědeckého hlediska jednoznačně přednost před použitím náhražek a pro předčasně narozená miminka je životně důležité. V některých případech může dokonce miminku zachránit život. Již několik hodin po porodu se zdravotnický tým snaží pomalu zatěžovat trávicí sytém malým množstvím mateřského mléka. Je to velmi důležité pro rozvoj imunitního systému a správnou funkci zažívacího traktu. Mateřské mléko je přínosné při mnoha zdravotních komplikacích včetně BPD, pooperačních stavech, vrozených poruchách metabolizmu, infekcích.
Kdo se může stát dárkyní mateřského mléka?
Dárkyní může být žena zcela zdravá, nekuřačka, nemá v anamnéze závislost na drogách či alkoholu, nebere žádné léky. Musí mít více mléka, než potřebuje pro své dítě. Žena ochotná pomoci předčasně narozeným nebo nemocným dětem, jejichž maminka nemá dostatek vlastního mateřského mléka. Za mateřské mléko dárkyně získává příspěvek na zlepšení stravy.
Každá maminka, která chce darovat mateřské mléko se musí obrátit na jednu z bank mateřského mléka. Zde získá informace o tom, jak mateřské mléko odsávat, skladovat, jak sterilizovat odsávačku apod. Také získá informace o tom, jak se stravovat, jakým potravinám nebo nápojům se vyhnout a za jakých podmínek není vhodné mléko odsávat (např. při nemoci). Každá dárkyně je řádně vyšetřena a bance předkládá potvrzení o zdravotním stavu. Banky mateřského mléka v Mostě a v Českých Budějovicích si pro mléko jezdí k dárkyním domů. V Praze a v Hradci Králové je nutné mléko přivézt. Mateřského mléka je nedostatek a tak si banky každé dárkyně velmi cení.
Dárcovství mateřského mléka je výrazem nejvyššího mateřského porozumění.
Maminka chlapečka s intolerancí umělé výživy: ,,Darování mléka byl ten nekrásnější čin, který pro mě a mé dítě někdo udělal“.
KONTAKTY:
- České Budějovice – tel.: 387 87 5738
- Hradec Králové – tel.: 495 833 750
- Praha ÚPMD – tel.: 296 511 522, mail: Marcela.cerna@upmd.eu
- Most – tel.: 476 172 123, mail: veronika.adamcova@kzcr.eu