Nedoklubko

Když se vám miminko narodí dříve, než čekáte...

  • Nedoklubko
    • O nás
    • Náš tým
    • Média
      • Naše videa
      • Naše podcasty
      • Nedoklubko v médiích
    • Stanovy
    • Poučení o ochraně osobních údajů
    • Výroční zprávy
    • GFCNI
  • Jak pomáháme
    • Podpora rodin
    • Podpora neonatologií
      • Centra III. stupně – intenzivní péče
      • Centra II. stupně – intermediální péče
    • Výzkum
    • Projekty
    • Osvěta
    • Publikace
    • Informace
    • Akce
  • Pomáhejte s námi
    • Podpořte rodiny
    • Individuální dárcovství
    • Firemní dárcovství a partnerství
    • Členství
    • Tvoření
    • Sdílení příběhů
    • Objednání v Obchůdku
  • Příběhy rodin
    • 23. – 28. týden
    • 29. – 32. týden
    • 33. – 38. týden
  • Obchůdek
  • Darujte
  • Kontakty
24.7.2025

Vedení předčasného porodu

Při rozmýšlení nad způsobem vedení porodu je třeba vždy individuální přístup. Je důležité vzít v úvahu všechna kritéria – o jaký týden těhotenství se jedná, zda je plod již životaschopný, jaká je příčina předčasného porodu (pokud je zjevná – například opakované operace na děložním čípku vedoucí k jeho zkrácení, zánět v těle matky atd.) a celkovou zdravotní historii ženy (zda už někdy rodila, případné operace na děloze, zda plánuje další děti atd. Rozhodně není pravda, že provedení císařského řezu je vždy nejlepší variantou pro matku i pro dítě – ačkoli je to častější způsob vedení porodu –, a proto je nutné vždy zvážit všechna pro i proti. O způsobu vedení porodu jsou informováni i nastávající rodiče, kdy jsou jim vysvětleny výhody a nevýhody obou způsobů.

Dle současných doporučených postupů je přistupováno ke spontánnímu předčasnému porodu v těchto indikacích:

–    dítě je v poloze podélné hlavičkou a jsou splněny všechny podmínky pro vedení porodu vaginální cestou (otevřené porodní cesty, vyloučený nepoměr mezi plodem a porodními cestami, …) při jakékoli očekávané hmotnosti,

–    dítě je v poloze koncem pánevním a jsou splněny podmínky pro vedení porodu vaginální cestou (viz výše) při očekávané porodní hmotnosti do 750 g,

–    dále po individuální domluvě s rodiči plodu, který je na hranici životaschopnosti.

Vzhledem k nezralosti předčasně rozených dětí je třeba, aby byl porod veden co nejšetrněji pro vyšší riziko jeho hypoxie a poranění zejména při neopatrném vybavování. Z tohoto důvodu by měl být porod veden zkušeným porodníkem ideálně v perinatologickém centru a po dobu porodu by měla pacientka dostávat léky na částečné tlumení děložní činnosti (tzv. tokolýza). Pro tento druh porodu je vždy vhodná aplikace epidurální analgezie – jednak jako minimalizace stresu z bolestivých podnětů, zároveň pro hlubší relaxaci svalů pánevního dna a zdárný průchod miminka porodními cestami. Aby byl plod ještě více chráněn před poraněním a nadměrným tlakem, ponechávají se co nejdéle zachované plodové obaly s plodovou vodou.

V souvislosti s vaginálním porodem je vhodné zmínit alespoň okrajově ještě možnost operačního porodu – tedy použití kleští, případně vakuumextraktoru (VEX) při vaginálním porodu. Zde je několik indikací, kdy se k tomuto způsobu vedení porodu – obvykle akutně – přistupuje. Z indikace matky je to často nepostupující porod, z indikace miminka pak zejména hypoxie. Vakuumextrakci je ale možné použít pro vysoké riziko krvácení do mozku plodu až od 34. týdne.

V ostatních případech je primárně volen císařský řez se snahou o co nejšetrnější vybavení miminka. Je to pro operatéra často velmi náročná operace, protože děloha (a její jednotlivé části) není rozvinuta tak jako u donošeného těhotenství, a proto se i technika operování mírně liší, současně je vybavení plodu z dělohy často velmi náročné. Císařský řez má v případě jeho provádění z indikace předčasného porodu často vyšší procento komplikací a dle toho, v jakém místě na děloze je veden řez, je pak často nutné všechny další následující porody vést opět plánovaným císařským řezem.


MUDr. Hana Hrbáčková
gynekolog-porodník
Praha

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nedoklubko z.s. V Olšinách 16/82 100 00 Praha 10 IČ: 265 96 784
Nedoklubko je zapsáno ve spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze sp.zn. L 70369
info@nedoklubko.cz Facebook | YouTube | Newsletter