S radostí jsme představili činnost Nedoklubka a mluvili jsme o tom, co společně děláme pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Bylo nám ctí, že jsme s sebou mohli přivézt Babyroo od Dräger a představit také našeho nového člena Nedoklubí rodiny, Paula 2.0. Jedná se o unikátní simulátor, věrnou kopii miminka narozeného ve 27+3 t.t. A 1100 gramů. Je určen pro výuku a trénink péče o extrémně předčasně narozené miminko. Nyní se připravují prostory pro speciální školící centrum, kam budou jezdit na školení zdravotníci z celé České republiky. Jsme hrdí, že se nám podařilo Paula získat a těšíme se na spuštění provozu školícího centra.
Více o projektu Paul zjistíte zde.
Dalším zajímavým a zcela unikátním projektem o kterém jsme mluvili je Centrum pro pacienty. Zde se každou středu setkávají budoucí maminky z rizikového oddělení, maminky po předčasném porodu z neonatologického oddělení a také maminky, které už jsou s předčasně narozeným dítětem doma. Tato setkávání jsou balzámem pro duši všech maminek. Je to bezpečné místo, kde se mohou bez obav svěřit s obavami a myšlenkami, které pochopí pouze ten, kdo si tím sám prošel. Je to místo, kde si navzájem pomáhají, podporují se a dodávají si naději. Nic nepovzbudí více než vidět na vlastní oči krásné, šikovné dítě, které se narodilo také příliš brzy a není to na něm znát.
Markéta Řehořová, Koordinátorka pro Apolinářskou kliniku a členka výkonné rady Nedoklubka, maminka hned dvou předčasně narozených dětí na konferenci o centru pro pacientky řekla:
„Do knihovny za námi přicházejí budoucí maminky z oddělení rizikového těhotenství a také maminky, které mají svá miminka často dlouhé týdny a měsíce na oddělení neonatologie. Vrací s
e k nám i po propuštění domů. Rodičům pomáhají příběhy se šťastnými konci a těch je naštěstí většina. Rodiny, které už svou cestu zvládly dodávají sílu těm, kteří přicházejí po nich. Často je to terapií i pro ně samotné.
Ta energie a atmosféra, která v Centru je, pomáhá pacientkám i jejich rodinám věřit, že to zvládnou. Neformální prostředí uvnitř nemocnice je pro ně bezpečným místem, kde se dokážou uvolnit. Do knihovny za námi přicházejí také zdravotníci, které tu rodiče mohou potkat v příjemném, neutrálním prostředí, a to významně pomáhá k vybudování vzájemné důvěry.“
Tento projekt je pro nás důležitý a máme velkou radost, že inspiruje i další perinatologická centra. Takové setkávání je velkým přínosem pro rodiče i zdravotníky. Věříme, že jich bude v blízké době víc.
Napsat komentář