K mateřské Aloimunizaci dochází, když má matka negativní RH faktor krve a její plod pozitivní RH faktor krve. Když její imunitní sytém rozpozná antigeny červených krvinek dítěte jako cizí, může produkovat aloprotilátky, které útočí na červené krvinky miminka.
💡 Dobré vědět: Obvykle k tomu dochází ve druhém nebo dalším těhotenství. Poté co byla matka vystavena těmto antigenům v předchozím těhotenství, dostala transfúzi krve s pozitivním RH faktorem, nebo k tomu může dojít během invazivních výkonů prováděných v těhotenství. Tomuto procesu se říká senzibilizace.
🔬 Proč je to důležité?
Když dojde k aloimunizaci, matčiny aloprotilátky mohou projít přes placentu a útočit na červené krvinky děťátka. To může znamenat, že se červené krvinky začnou rozpadat a to vede k hemolytickému onemocnění plodu a novorozence (haemolytic disease of the foetus and newborn – HDFN). Tento vzácný, ale závažný stav může vest k fetální anémii (chudokrevnosti plodu), čímž se zvyšuje riziko předčasného porodu a dalších komplikací jako hromadění tekutiny, poškození orgánů, nebo nitroděložní úmrtí plodu. Po narození může HDFN znamenat žloutenku nebo závažnou anémii vyžadující lékařskou péči.
👩⚕️ Jak je to řízeno?
Screening: Krevní testy v průběhu těhotenství mohou odhalit aloimunizaci.
Monitoring: Pokud se objeví aloprotilátky, lékař pečlivě sleduje zdravotní stav miminka.
Speciální péče: V některých případech je nutná léčba intrauterinními transfúzemi (IUTs – krevní transfuse, která slouží k léčbě anémie, zatímco je dítě stále v plodovém vaku). Proto by měly být ženy s aloprotilátkami odesílány do speciálních center, kde mají s tímto stavem zkušenosti.
💜 Den vzácných onemocnění vyzývá k tomu, abychom zvýšili povědomí o vzácných onemocněních v těhotenství jako je například hemolytické onemocnění plodu a dítěte (HDFN). Včasná detekce a speciální péče mohou znamenat rozdíl. ✨
📷Původní text a obrázky s laskavým svolením EFCNI
👉 Chcete vědět vice o HDFN? Sledujte @efcni a web EFCNI v anglickém znění!
Napsat komentář