Poprvé na jedné z vrcholných perinatologických konferencí v naší zemi jsme dostali možnost aktivně vystoupit a představit příběhy spojené s preeklampsií a také naši kampaň JEDNAT VČAS, VYŠETŘIT VČAS! Cílem našeho sdělení bylo upozornit na důležitost screeningu preeklampsie a preventivní léčby. Tato nebezpečná nemoc se týká mnohých z nás. Před auditoriem více než 400 zdravotníků vystoupila žena, které neúprosný osud nadělil konfrontaci se závažnou těhotenskou patologií, aby jim sdělila, co si na vlastní kůži před 15 lety prožila. V zájmu jejího zdraví/života jí musela být obě její těhotenství předčasně ukončena císařským řezem kvůli preeklampsii (vysoký tlak a ztráta bílkovin močí).
Jednou ve 29. týdnu a podruhé ve 28. týdnu těhotenství, když děti vážily 860 g a 660 g. a to v roce 2008 a 2010, kdy ještě screening preeklampsie „neexistoval“.
Ve své prezentaci jsem představila v úvodu svůj příběh, na který navázal prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. přednáškou o možnostech predikce, prevence a léčby preeklampsie před 15 lety a dnes, kterou ještě svými poznatky doplnili také prof. MUDr. Ivana Kacerovská Musilová, Ph.D. a prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D. V závěru této společné přednášky jsem představila také příběh paní Marie, která porodila z důvodu preeklampsie v letošním roce. Díky preventivní léčbě se u ní preeklampsie rozvinula mnohem později a v méně závažné formě. Je to příběh, který je příkladem toho, že to má smysl. Každá těhotná žena by měla absolvovat screening preeklampsie, aby se dozvěděla, zda je riziková a aby jí mohla být včas nasazena účinná preventivní léčba. Důležitým poznatkem, který jsem také zmínila jsou dlouhodobé důsledky preeklampsie, které mohou mít vliv na zdraví žen i jejich dětí v budoucnu. Důležitá je proto také prevence jejich dlouhodobého zdraví.
Markéta Řehořová
členka výkonné rady Nedoklubka, maminka Míši (2008, 29+1, 860g) a Ríši (2010, 28+5, 660g).
„Nejenom mladí lékaři a kolegové z jiných oborů si uvědomili, kam medicína založená na důkazech posunula klinickou praxi. Screening, odhalení predispozice a včasná léčba v současné době umožňuje rozvoj této choroby buď úplně potlačit, anebo posunout ukončení těhotenství významně blíže termínu porodu. Je to „zázrak“ , o kterém se nám před lety ještě ani nezdálo.
Ing. Markéta Řehořová při představení vlastních zážitků s touto život ohrožující těhotenskou patologií bravurně zvládla svoji prezentaci, kterou velmi pozoruhodně zakončila „laickým“ pocitem, ale pro zdravotníky velmi důležitými poznatkem, a to, že
SCREENING PREEKLAMPSIE přináší těhotné ženě klid na duši
pokud je NEGATIVNÍ
velmi pravděpodobně bude vše v pořádku
pokud je POZITIVNÍ
umožní včasné sledování pacientky v ambulancí pro riziková těhotenství, a hlavně uklidňující pocit, že dnes existuje účinná preventivní léčba “
prof. MUDr. Antotnín Pařízek, CSc.
Děkujeme za pozvání a za podporu!
Tento kongres je pořádán pravidelně od roku 1999.
Pořadatelé:
- Sekce analgezie a intenzivní medicíny v porodnictví při ČGPS ČLS JEP
- Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze
- Česká společnost porodních asistentek
- MCC Health Academy spol. s r.o.
Bylo nám ctí!
Napsat komentář