Občanské sdružení Nedoklubko pomáhá rodičům předčasně narozených dětí, kterých je ročně v Česku zhruba sedm a půl tisíce. Cennou podporu poskytují už dvaadvacet let.
Nedoklubko začalo svou cestu jako klub rodičů a přátel nedonošených dětí, který fungoval už od roku 1996 při podolské porodnici. Postupně se transformoval a rozvíjel, až se s novým názvem založilo i občanské sdružení. Lucie Žáčková se k Nedoklubku přidala po předčasném porodu dcery ve 25. týdnu těhotenství. Byl to způsob, jak vyjádřit svůj dík zdravotníkům i Nedoklubku, které jí v této těžké životní situaci pomohli.
„V roce 2010 se v České republice slavil poprvé světový den předčasně narozených dětí a Ellinku po třech měsících propustili z nemocnice domů. Tak jsem se s organizací spojila a už v listopadu pomáhala s přípravami oslav. Letos se konají již počtrnácté,“ přibližuje Lucie Žáčková.
Nezisková organizace je závislá na příspěvcích a darech firemních partnerů, ale i jednotlivců. Díky nim tak mohou vydávat časopis i brožurky, které rodičům poskytují útěchu, informace a také rady, jak se aktivně zapojit do péče o miminko, aby mělo co nejlepší start do života. Rodiče dostanou informace o vývojové péči, která je klíčová pro správný neurologický vývoj předčasně narozeného miminka.
Uvítací balíček dostávají maminky ve všech sedmadvaceti neonatologických odděleních v České republice. Během let se péče o nedonošené děti významně zlepšila, stále však v porodnicích schází psychologická podpora. Přítomnost odborníka, který může mamince věnovat svůj čas a zmírnit její obavy, ještě stále není všude automatická. „Naše práce v Nedoklubku spočívá nejen v pomoci maminkám, které už porodí, ale máme i projekt nazvaný Pomáháme donošení, kde se věnujeme podpoře výzkumu příčin a prevence předčasných porodů,“ podotýká předsedkyně spolku.
Ročně se v Česku předčasně narodí asi sedm a půl tisíce dětí, na celém světě je to třináct milionů. Jejich osud si tak celá planeta připomíná právě 17. listopadu, kdy se do purpurové barvy zahalí významné stavby. V Česku se rozsvítí už o den dříve, tedy 16. listopadu, a purpurově zářila třeba Petřínská rozhledna, Tančící dům nebo Žižkovská věž v Praze a dalších dvacet budov v různých částech země.
Součástí oslav Světového dne předčasně narozených dětí je i udílení Cen Purpurového srdce na benefiční akci na Žofíně a také odborný kongres. Na něm letos vystoupil profesor Nils Bergman. Právě švédský lékař a neurovědec se významně zasloužil o zavedení metody Kangaroo Mother Care do péče o nezralé novorozence. „Tato péče není závislá na technologickém vybavení, umožňuje ji osvícený přístup a znalosti, které lze šířit mezi zdravotníky a rodiče ve všech koutech světa,“ vysvětluje Lucie Žáčková. Bergman tuto metodu nejen systematicky aplikoval, ale také vědecky zkoumal, když viděl, že přežívání dětí s porodní váhou i pouhý jeden kilogram vzrostlo z deseti na padesát procent.
Purpurový listopad věnují ve spolku osvětě, ale také fundraisingové kampani Narodila se nám hvězda. Jejím cílem je získat potřebné zdroje pro financování projektů a činnosti Nedoklubka. Přispět může kdokoli na www.darujme.cz/hvezda.
Napsat komentář