MUDr. Daniela Marková se většinu svého profesního života věnuje předčasně narozeným dětem. Před třinácti lety stála u zrodu unikátního Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží v rámci Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu při VFN a 1. LF UK v Praze. Koncem roku představila výsledky již čtvrtého „norského grantu“. Stejně jako tři předchozí se i tento zabývá problematikou předčasně narozených dětí. Tříletý projekt byl zaměřen na jejich duševní zdraví.
Výsledkem vysoké kvality zdravotní péče jsou zachráněné děti, které by dříve neměli šanci přežít. Jedná se především o děti s porodní hmotností méně než 1500 g, z komplikovaného těhotenství nebo s významnou perinatální zátěží. Velká část předčasně narozených dětí se vyvíjí zcela bez potíží. Ale tyto děti jsou daleko více ohrožené vývojovými potížemi různé závažnosti. Některé se projeví v předškolním nebo školním věku, jiné až v průběhu dospívání. Proto je následná péče o předčasně narozené děti do dvou let zcela nedostatečná. Medicína, která se zabývá sledováním dětí s takovouto zátěží, by v budoucnu měla být samostatnou specializací, respektive oborem.
V centru komplexní péče pro děti s perinatální zátěží se věnují těmto ohroženým dětem a poskytují jim různě dlouhou individualizovanou péči podle závažnosti jejich potřeb. Na jednom místě je 10 ordinací, ve kterých se střídá řada odborníků, kteří se podílejí na komplexnosti poskytované péče. Maminkám, které jsou obvykle nejvíce zatíženy každodenní péčí o předčasně narozené dítě, se snaží usnadnit situaci tím, že jim zajistí psychologickou podporu a odbornou pomoc, například prostřednictvím centra provázení.
Celý článek o centru komplexní péče, o specifických problémech předčasně narozených dětí, o paní doktorce Markové a jejím snu pomoci nedonošeným dětem si můžete přečíst zde.
Napsat komentář